Publikácia v predaji
Formát A4, 228 strán
Kniha, ktorá nesmie
chýbať v knižnici bylinára.
News Update :

Recepty pre zdravie

Kurzy, semináre, prednášky

Pagaštan konský

Natura Medicatrix: Laco Filo v piatok 25. apríla 2014 | 14:31

piatok 25. apríla 2014

 
Aesculum hippogastanicum (divý, konský alebo svinský gaštan, maďal, jírovec)
Droga: Flos, Semen, Folium, Cortex hippocastani (syn. castaneae equinae).
Vlastnosti: Antiflogistikum, adstringens, antireumatikum, antihemoroidale, antitrombotikum.
Strom z čeľade pagaštanovitých (Aesculus) s hustou košatou korunou, šupinovitou sivohnedou borkou, lepkavými púčikmi, 5-7 početnými dlhostopkatými listami a bielymi kvetmi vo vzpriamených kužeľovitých strapcoch (metlinách). Plody sú pichľavé tobolky s 1-3 červenohnedými semenami (gaštanmi). Kvitne od mája do júna. Je medonosný.
Hlavnou obsahovou skupinou sú triterpény (až 10%), ktoré súhrnne označujeme ako aescin. Aescin, ktorý je zodpovedný za väčšinu účinku gaštanu, existuje v troch variantoch (a-aescín, b-aescin a cryptoaescin). Z ďalších podstatných flavonoidov potom quercetin, kaempferol a ich deriváty. Aktívne látky získané z plodov gaštanu v podobe extraktu sú označované jednotne ako (HCSE).
Zbierame kvety, semená, listy, prípadne aj kôru.
Kvety sa zbierajú za slnečného dňa, keď sú plne rozvinuté. Príjemne vonia a sú plné sladkého nektáru. Sušia sa opatrne pri teplote do 35 °C, napriek tomu značne hnednú.
Okrem toho, že je strom hojne pestovaný ako okrasná rastlina parkov a alejí, používalo sa farbivo, ktoré obsahujú jeho listy, kôra a šupky plodov, na farbenie látok. Jeho nektár je bohatý na cukry, preto sa jedná o dôležitý strom pre včelárov. Nezrelé plody obsahujú saponíny, vo väčšom množstve sú jedovaté. Užívali sa v ľudovom liečiteľstve pre výrobu mastí. Drevo je využívané v stavebníctve a na výrobu nábytku. Využitie dreva v našich podmienkach nepripadá do úvahy, pretože staršie stromy (v parkoch) bývajú napadnuté drevokaznými hubami. Napriek svojmu menu je pre kone jedovatý.
Účinnou látkou je aescín, vďaka ktorému má pagaštan liečivé účinky.

Aescín – antiedematózny účinok
proti zápalom a venoprotektívnym účinkom
Urýchľuje vstrebávanie krvných zrazenín
Zlepšuje žilno-lymfatickú cirkuláciu
Vyprázdňovanie kŕčových žíl u pacientov v dolných končatinách
Zmenšuje lymfatické opuchy
Odvodňuje
Spevňuje cievy a zachováva ich pružnosť
Prekrvuje / studené ruky a nohy /
Hojí kŕčové žily, zápaly žíl, vredy predkolenia, hemoroidy.
Rozpúšťa hlieny - pri zápaloch dýchacích ciest.
Upravuje krvný tlak.
Zlepšuje funkciu nadobličiek.
Zmierňuje reumatické bolesti.

Recepty :

Tinktúra z kvetov: lúhovať kvety v bielo alkohole, ktorý obsahuje najmenej 40 % liehu. Za tri týždne precedíme. Je výborná na mazanie kĺbov pri reumatických bolestiach. Vnútorne sa dávkuje 1kapka na 1kg hmotnosti - toto rozdeliť do troch denných dávok.

Ľudové liečiteľstvo: recept na prekrvenie všetkých orgánov tela, odporúča sa piť ho aj na uvoľnenie žalúdočných a črevných kŕčov, pri menštruačných bolestiach, ako prevencia trombózy.
Recept: Čaj z kvetov- odvar z ½ litra vody a jednej lyžičky kvetov. Pijeme 3 krát denne po 1 dcl, asi 15 min pred jedlom
Masť z plodov: čerstvé olúpané a postrúhané gaštany zmiešame s masťou a zahrejeme k varu. Necháme stáť do druhého dňa, ohrejeme, prepasírujeme cez plátno a uskladníme v chladničke. Výborná na kŕčové žily a hemoroidy.
Nežiadúce účinky
Pri vonkajšom použití je úplne neškodný. Rovnako u pagaštanu sú zdokumentované pomerne zriedkavo sa vyskytujúce alergické reakcie. Pri vnútornom užití môže vyvolať nevoľnosti alebo kŕče žalúdka. Niektoré pramene hovoria o strate koordinácie, zvracanie, hnačky a ochrnutie. FDA klasifikuje pagaštan ako bylinu, ktorá pri vnútornom užití nie je bezpečná (podľa niektorých prameňov sú dokonca všetky časti jedovaté). 

Kontraindikácie
Pagaštan na vnútorné použitie sa nesmie užívať spolu s prípravkami proti krvácaniu, a pečeňovým ťažkostiam.
Možnosti a informácie ako aj poradenstvo v rámci fytoterapie Vám môžem poskytnúť na mojich prednáškach. Prednášky nie len na tému BYLINIEK a KORENÍN, príprava bylinných zmesi a podobné témy podľa záujmu si môžete objednať tu. Sú určené pre širokú verejnosť. Prednášky trvajú priemerne 1 hodinu a k tomu poskytujem priestor aj na diskusiu.

Osobné konzultácie na základe telefonických objednávok + 421 944 507 418

Foto: Laco Filo (autor) Literatúra: Natura Medicatrix: wikipedia.org,
komentárov | | Pokračovanie...

Pestrec mariánsky


Silybum marianum


Pestrec mariánsky (syn. silybum mariánske, ostropestřec mariánsky, Silybum marianum L.) bodliak, bodliak mariánsky, volček, kristova koruna, sa už od staroveku používala ako liečivá rastlina, avšak jeho liečebné použitie sa v priebehu stáročí dosť podstatne menilo. Vďaka intenzívnemu výskumu sa kedysi mystickými vlastnosťami opradená rastlina zaradila v modernej fytoterapii medzi najviac preskúmané. Moderné vedecké štúdie priniesli mnohé cenné poznatky, čo môže jej využitie už v blízkej budúcnosti rozšíriť aj do ďalších oblastí liečebnej praxe.

Pestrec mariánsky (Silybum marianum) je jednoročná alebo dvojročná bylina z čeľade astrovitých (Asteraceae). Ak je to dvojročná rastlina, vypučí na jar trsom bodlinatých listov s výraznými bielymi žilkami. Koncom júna sa na asi 1m dlhých lodyhách objavujú purpurovo červená kvetenstvo. Na konci leta sa z kvetov vyvinú plody, ktoré sa potom zberá. Pestrec mariánsky má blahodárne účinky na pečeň.

Pestrec mariánsky je zvyčajne 60 až 150 cm vysoká bylina s guľovitými koreňom a chudobne vetvenou stonkou. Rastliny sú pavučinato vlnkaté a pokryté roztrúsenými prisadnutými žliazkami. Stonka je plná, zaoblené hrany, s bielou dreňou. Listy v prízemnej ružici sú až 40 cm dlhé, tvarom i farbou podobné lodyham. Dolné stonkové listy sú sediace, horné poloobjímavé, vajcovité až kopijovité na okraji nepravidelne, na líci lesklé. Žilky na líci listov sú lemované bielymi škvrnami.
Úbory sú veľké, jednotlivé, dlho stopkaté, 3 až 7 cm široké. Zákrov je tvorený okrouhle vajčitými, na okraji nepravidelne ostnatým zubatými olistením. Ostne sú slamovo žlté, až 7 mm dlhé. Kvety sú purpurovo červené až fialové, s dlhou bielou korunnou rúrkou, asi 3,5 až 4 cm dlhé. Nažky sú asi 7 až 8 mm dlhé a 3 až 5,4 mm široké, svetlo hnedé a tmavohnedé čiarkovito žíhané, lesklé, na vrchole s úzkym slamovo žltým lemom a ľahko opadavým perým.

Vyššie rastliny sú nielen dôležitým zdrojom potravín, dreva, vlákniny, olejov, ale tiež poskytujú najbohatší výber prírodných látok, z ktorých mnohé sú využívané v medicíne, kozmetike a potravinárstve. Odhaduje sa, že asi 30 000 známych prírodných produktov je z viac ako 80 % rastlinného pôvodu a asi tretina liekov obsahuje biogénne látky rastlinného pôvodu alebo z nich získané deriváty.

Obsahové látky a terapeutické účinky Silybum marianum
Hlavnými obsahovými látkami Silybum marianum je skupina flavonolignanov komplexne nazývaná silymarín ( 1,5  3 % ). Silymarín je zmes obsahujúca silybín, isosilybin, silychristín a silydianin. Ďalšie významné skupiny flavonolignany, flavonoidy, glukozid, polyacetylény, kyselina fumarová.
U silymarinového komplexu bola preukázaná antioxidačné, antihepatotoxické, protizápalové a protialergické aktivity. Hepatoprotektívne účinky sa prejavujú u alkoholom indukovanej, akútnej a chronickej vírusovej hepatitídy, hepatitídy navodenej organickými látkami, toxínmi a drogami. Boli dokázané účinky antitumorové. So stabilizáciou bunkových membrán súvisí antialergická aktivita, čo súvisí s antioxidačným účinkom silymarínu, jeho schopnosťou vychytávať voľné radikály a inhibovať lipidovú peroxidasu.
Pôsobí ako choleretikum a slabé spazmolytikum. Silymarín sa dobre vstrebáva z tráviacej sústavy a rýchlo sa vylučuje žlčou ( max. hladina asi 1 h po podaní ). Vplyvom spätné resorpcie z hrubého čreva sa silymarín zadržiava v obehu a tým je podmienený jeho ochranný účinok proti hepatotoxinom a pri pečeňových cirhózách. V nedávnej dobe boli presne určené štruktúry silybinu A a B a opísané niektoré úplne nové mechanizmy účinkov na signálne procesy v zdravých a nádorových bunkách.
Z plodov pestreca sa môže variť čaj. Plody je potrebné roztĺcť aby sa tým umožnilo vylúhovanie účinných látok. Pretože sa silymarín veľmi zle vylúhuje do vody, tak sa používajú prípravky so štandardizovaným obsahom silymarínu. Používa sa ako prevencia pred nahromadením tuku v pečeni a pri zdravotných problémoch vzniknutých následkom zápalu pečene. V homeopatii sa predpisuje pri rovnakých neduhoch a popri tom ešte na zlepšenie funkcie žlčníka, proti žlčovým kameňom a pri depresiách.

Choroby, ktoré pomáha ostropetrec liečiť:
infekčná mononukleóza
EBV
žltačka
bakteriálne ochorenie pečene
tvrdnutie pečene (cirhóza)
otravy z liekov
následky chemoterapie
znižuje cholesterol
detoxikuje a posilňuje pečeň
podporuje obnovu pečeňových buniek
zlepšuje trávenie
chráni pečeň pred škodlivými účinkami farmaceutických liekov
cirhóza, hepatitída
napravuje sliznicu maternice, endometrióza
chráni žily a cievy

Olej z Pestreca mariánskeho
Pri očiste tráviaceho a pečeňového systému pestrecovým olejom je veľmi dôležité posilniť činnosť ľadvín, aby bol zabezpečený lepší odvod škodlivých látok z tela.

Možnosti a informácie ako aj poradenstvo v rámci fytoterapie Vám môžem poskytnúť na mojich prednáškach. Prednášky nie len na tému BYLINIEK a KORENÍN, príprava bylinných zmesi a podobné témy podľa záujmu si môžete objednať tu. Sú určené pre širokú verejnosť. Prednášky trvajú priemerne 1 hodinu a k tomu poskytujem priestor aj na diskusiu.

Osobné konzultácie na základe telefonických objednávok + 421 944 507 418

Foto: botany.sk literatúra: wikipedia.org,
komentárov | | Pokračovanie...

Prednášky: Bratislava 4

Natura Medicatrix: Laco Filo v utorok 22. apríla 2014 | 10:13

utorok 22. apríla 2014





Dámsky klub DaJa.

Nájdete ma 22. mája 2014 o 18.00 hod. Kultúrny dom Dúbravka. Saratovská ul.




komentárov | | Pokračovanie...

Prednášky: Bratislava 2



AFRODIZIAKA V KUCHYNI

Kino NIVY 9.6.2014 o 16,00 Hod

 Bratislava 2


Koreniny a ich účinok na naše zdravie

Čajovňa Biela lalia Bratislava 2,

Termín sa upresní





komentárov | | Pokračovanie...

Prednášky: Bratislava 1



Čaj, príprava a jeho špecifické účínky
Čajovňa po hradom, Bratislava 1

Termín sa upresňuje

komentárov | | Pokračovanie...

Prednášky: Slovensko

"Koreniny a ich účinok na naše zdravie"

JazzBar 10. apríl 2014, 17,30 hod
Hlohovec
________________________________

"Nebezpečné bylinky pre tehotné ženy"

BabaKlub 8. septembra 2014, 10,00 hod
Šamorín
_______________________________

"Príroda lieči"

Materské centrum RYBKA, 18.9.2014, 10,00 hod

Bratislava - Vrakuňa
_______________________________
komentárov | | Pokračovanie...

Prednáška - Viedeň

Natura Medicatrix: Laco Filo v utorok 15. apríla 2014 | 14:23

utorok 15. apríla 2014

3 apríla 2014 vo štvrtok sa uskutočnila prednáška Koreniny a ich účinok na naše zdravie vo Viedni. Prednáška sa uskutočnila v rámci pravidelných aktivít Rakúsko slovenského kultúrneho spolku, kde sa stretávajú Slováci žijúci vo Viedni.

Prijal som túto milú ponuku, ktorá bola veľmi dobre zorganizovaná. Príjemne prostredie inštitútu v samotnom centra Viedne to len umocňovalo.

Účelom vybratej témy prednášky bolo vypichnúť z toho množstva informácii tie zaujímavé a hlavne často používané či zneužívané koreniny, ktoré predstavujú tie najväčšie problémy v organizme. Sú koreniny, ktoré pôsobia dobre aj zle. Kombinácie korenín môžu upraviť problémy napríklad depresiu ale v neprimeranom množstve môžu spôsobiť epileptický záchvat.  V súvislosti s touto témou samozrejme odzneli aj iné témy, ktoré boli hlavne zahrnuté v diskusii. Ako vieme, koreniny majú rôzny vplyv na fyziológiu človeka, čo si niekedy neuvedomujeme. A ta záplava otázok ma veru potešila, lebo je vidieť že ľuďom nie je ľahostajne čo a ako kombinovať a čo konzumovať.
Prednáška trvala zhruba hodinu, kde sa potom ešte dlho veľmi aktívne diskutovalo. Bol som príjemne prekvapený bohatou diskusiou na danú tému.

Rád by som sa aj touto cestou poďakoval predsedníčke Rakúsko slovenského kultúrneho spolku vo Viedni p. Ingrid Žalneva za vynikajúce zorganizovanie prednášky. Zároveň Janke Petrášovej a Alici Drobnej, že ma podporili k tejto akcii.
Foto: Janka Petrášová , titulná fotografia wikipedia



 


 

komentárov | | Pokračovanie...

Vitamíny v potravinách



Vitamíny v potravinách - na čo ich potrebujeme?

Informácie na rýchlu orientáciu.

Cholin má upokojujúce účinky
Cholin pomáha odbúravať cholesterol
Cholin pomáha vylučovať toxické látky pečeňou
Cholin používa sa ako liek pri Alzheimerovej chorobe
Cholin používa sa ako liek pri poruchách pamäti
Inositol má upokojujúce účinky
Inositol podporuje rast vlasov a bráni ich vypadávaniu
Inositol pomáha pri kožných ochoreniach
Inositol znižuje hladinu cholesterolu
Kyselina listová (folacin, folát, vitamín B9) chráni pred črevnými parazitmi a otravami
Kyselina listová (folacin, folát, vitamín B9) pomáha proti chudokrvnosti
Kyselina listová (folacin, folát, vitamín B9) spomaľuje šedivenie vlasov
Kyselina listová (folacin, folát, vitamín B9) tlmí bolesť
Kyselina listová (folacin, folát, vitamín B9) zlepšuje stav kože
Kyselina listová (folacin, folát, vitamín B9) zvyšuje chuť k jedlu
Kyselina listová (folacin, folát, vitamín B9) zvyšuje tvorbu mlieka
PABA (kyselina paraaminobenzoová) bráni šedivenie vlasov
PABA (kyselina paraaminobenzoová) spomaľuje starnutie kože
PABA (kyselina paraaminobenzoová) spomaľuje tvorbu vrások
PABA (kyselina paraaminobenzoová) znižuje bolesť pri popáleninách
Vitamín A kožné zápaly
Vitamín A pevnosť nechtov
Vitamín A pevnosť vlasov
Vitamín A podporuje liečenie niektorých porúch videnia
Vitamín A podporuje rast kostí
Vitamín A pomáha liečiť akné
Vitamín A pomáha proti stareckým škvrnám
Vitamín A posilňuje zrak
Vitamín A pôsobí preventívne proti infekciám postihujúce dýchacie ústrojenstvo
Vitamín A uľahčuje priebeh niektorých ochorení
Vitamín A zaisťuje správnu funkciu slizníc
Vitamín A zápaly ďasien
Vitamín A zvyšuje aktivitu imunitného systému
Vitamín B1 (Thiamin) napomáha tráveniu sacharidov
Vitamín B1 (Thiamin) podporuje rast
Vitamín B1 (Thiamin) podporuje srdcovú činnosť
Vitamín B1 (Thiamin) pomáha pri morskej chorobe
Vitamín B1 (Thiamin) tlmí bolesti zubov
Vitamín B1 (Thiamin) zlepšuje nervovú činnosť
Vitamín B12 (kobalamin) chráni fajčiarov pred vznikom rakoviny pľúc
Vitamín B12 (kobalamin) podporuje chuť do jedla
Vitamín B12 (kobalamin) podporuje nervový systém
Vitamín B12 (kobalamin) podporuje rast detí
Vitamín B12 (kobalamin) podporuje trávenie bielkovín
Vitamín B12 (kobalamin) podporuje trávenie sacharidov
Vitamín B12 (kobalamin) podporuje trávenie tukov
Vitamín B12 (kobalamin) posilňuje kosti
Vitamín B12 (kobalamin) pôsobí ako prevencia proti vzniku osteoporózy
Vitamín B12 (kobalamin) pôsobí preventívne proti ochoreniam srdca
Vitamín B12 (kobalamin) zabraňuje vzniku chudokrvnosti
Vitamín B12 (kobalamin) zlepšuje pamäť
Vitamín B12 (kobalamin) zlepšuje schopnosť koncentrácie
Vitamín B13 (kyselina orotová) pomáha pri liečbe roztrúsenej sklerózy
Vitamín B13 (kyselina orotová) zabraňuje predčasnému starnutiu
Vitamín B13 (kyselina orotová) zlepšuje funkciu pečene
Vitamín B15 (kyselina pangaminová) chráni organizmus proti látkam , ktoré znečisťujú životné prostredie
Vitamín B15 (kyselina pangaminová) chráni pečeň pred cirhózou
Vitamín B15 (kyselina pangaminová) posilňuje imunitný systém
Vitamín B15 (kyselina pangaminová) predlžuje život
Vitamín B15 (kyselina pangaminová) tlmí príznaky astmy
Vitamín B15 (kyselina pangaminová) urýchľuje zotavenie po telesnom výkone
Vitamín B15 (kyselina pangaminová) znižuje hladinu cholesterolu v krvi
Vitamín B15 (kyselina pangaminová) znižuje túžbu po pití alkoholu
Vitamín B2 (riboflavin) je potrebný k rastu a delenia buniek
Vitamín B2 (riboflavin) lieči defekty sliznice ústnej dutiny
Vitamín B2 (riboflavin) napomáha tráveniu živín
Vitamín B2 (riboflavin) uľavuje únave očí
Vitamín B2 (riboflavin) zachováva zdravú kožu
Vitamín B2 (riboflavin) zachováva zdravú nechty
Vitamín B2 (riboflavin) zachováva zdravú vlasy
Vitamín B2 (riboflavin) zmierňuje bolesti hlavy pri migréne
Vitamín B3 (niacin, niacinamid, nikotinamid, kyselina nikotinová) podporuje prekrvovanie dolných končatín
Vitamín B3 (niacin, niacinamid, nikotinamid, kyselina nikotinová) podporuje zažívacie ústrojenstvo
Vitamín B3 (niacin, niacinamid, nikotinamid, kyselina nikotinová) pôsobí ako prevencia proti bolestiam hlavy
Vitamín B3 (niacin, niacinamid, nikotinamid, kyselina nikotinová) predchádza migréne
Vitamín B3 (niacin, niacinamid, nikotinamid, kyselina nikotinová) prispieva k zdravému stavu kože
Vitamín B3 (niacin, niacinamid, nikotinamid, kyselina nikotinová) tlmí hnačky
Vitamín B3 (niacin, niacinamid, nikotinamid, kyselina nikotinová) znižuje hladinu cholesterolu
Vitamín B5 (pantotenol, kyselina pantotenová) odstraňuje únavu
Vitamín B5 (pantotenol, kyselina pantotenová) podporuje tvorbu protilátok
Vitamín B5 (pantotenol, kyselina pantotenová) pomáha liečiť pooperačný šok
Vitamín B5 (pantotenol, kyselina pantotenová) pomáha pri hojení rán
Vitamín B5 (pantotenol, kyselina pantotenová) potláča infekciu
Vitamín B5 (pantotenol, kyselina pantotenová) znižuje hladinu cholesterolu
Vitamín B6 (pyridoxin) pomáha trávenie bielkovín
Vitamín B6 (pyridoxin) pomáha tráveniu tukov
Vitamín B6 (pyridoxin) posilňuje imunitný systém
Vitamín B6 (pyridoxin) potláča ranné nevoľnosti
Vitamín B6 (pyridoxin) pôsobí ako mierny močopudný liek
Vitamín B6 (pyridoxin) pôsobí ako prevencia proti tvorbe obličkových kameňov
Vitamín B6 (pyridoxin) pôsobí preventívne proti ochoreniam srdca
Vitamín B6 (pyridoxin) tlmí svalové kŕče
Vitamín B6 (pyridoxin) tlmí zápaly nervov
Vitamín B7 (biotin, vitamín H, koenzym R) bráni vzniku kožných ochorení
Vitamín B7 (biotin, vitamín H, koenzym R) pôsobí preventívne proti lámavosti nechtov
Vitamín B7 (biotin, vitamín H, koenzym R) tlmí bolesti svalov
Vitamín B7 (biotin, vitamín H, koenzym R) zabraňuje predčasnému šediveniu vlasov
Vitamín B7 (biotin, vitamín H, koenzym R) zabraňuje predčasnému vypadávaniu vlasov
Vitamín C (kyselina askorbová) pomáha hojeniu popálenín
Vitamín C (kyselina askorbová) pomáha hojeniu rán
Vitamín C (kyselina askorbová) pomáha liečiť skorbut
Vitamín C (kyselina askorbová) pomáha pri nachladnutí
Vitamín C (kyselina askorbová) posilňuje imunitný systém
Vitamín C (kyselina askorbová) pôsobí preventívne proti rakovine
Vitamín C (kyselina askorbová) zmierňuje alergické reakcie
Vitamín C (kyselina askorbová) znižuje krvný cholesterol
Vitamín C (kyselina askorbová) znižuje krvný krvný tlak
Vitamín C (kyselina askorbová) znižuje riziko vzniku krvných zrazenín
Vitamín C (kyselina askorbová) zvyšuje produkciu mlieka
Vitamín C (kyselina askorbová) zvyšuje účinnosť liekov pri zápaloch močových ciest
Vitamín D (ergosterol, kalciferol, viosterol) pomáha pri liečení zápalu spojiviek
Vitamín D (ergosterol, kalciferol, viosterol) pomáha vstrebávať fosfor
Vitamín D (ergosterol, kalciferol, viosterol) pomáha vstrebávať vápnik
Vitamín D (ergosterol, kalciferol, viosterol) pomáha vstrebávať vitamín A
Vitamín D (ergosterol, kalciferol, viosterol) pôsobí preventívne proti prechladnutiu
Vitamín E (tokoferol) bráni vzniku svalových kŕčov
Vitamín E (tokoferol) bráni vzniku veľkých deformujúcich jaziev
Vitamín E (tokoferol) odstraňuje únavu
Vitamín E (tokoferol) podporuje tvorbu moču
Vitamín E (tokoferol) pomáha udržiavať mladistvý vzhľad
Vitamín E (tokoferol) pôsobí ako prevencia proti Alzheimerovej chorobe
Vitamín E (tokoferol) pôsobí preventívne proti náhlym mozgovým príhodám
Vitamín E (tokoferol) pôsobí preventívne proti samovoľnému potratu
Vitamín E (tokoferol) preventívne pôsobí proti rakovine
Vitamín E (tokoferol) rozpúšťa krvné zrazeniny
Vitamín E (tokoferol) urýchľuje hojenie popálenín
Vitamín E (tokoferol) znižuje krvný tlak
Vitamín E (tokoferol) znižuje riziko vzniku šedého zákalu
Vitamín F (nenasycené mastné kyseliny) napomáha pri ochrane proti röntgenovému žiareniu
Vitamín F (nenasycené mastné kyseliny) podporuje chudnutie
Vitamín F (nenasycené mastné kyseliny) podporuje rast , pretože pomáha udržiavať vápnik v bunkách
Vitamín F (nenasycené mastné kyseliny) udržuje zdravé vlasy
Vitamín F (nenasycené mastné kyseliny) udržuje zdravú kožu
Vitamín K (menadion) bráni vnútornému krvácaniu
Vitamín K (menadion) pôsobí preventívne proti rednutiu kostí
Vitamín K (menadion) znižuje krvácanie pri menštruácii
Vitamín P (biovlavonoidy) pomáha liečiť opuchy
Vitamín P (biovlavonoidy) pomáha pri poruchách vnútorného ucha
Vitamín P (biovlavonoidy) pomáha pri závratoch
Vitamín P (biovlavonoidy) posilňuje steny kapilár a bráni ich poškodeniu
Vitamín P (biovlavonoidy) pôsobí preventívne proti infekciám
Vitamín P (biovlavonoidy) znižuje krvácanie ďasien
Vitamín P (biovlavonoidy) zvyšuje účinnosť vitamínu C
Foto: autor

Možnosti a informácie ako aj poradenstvo v rámci fytoterapie Vám môžem poskytnúť na mojich prednáškach. Prednášky nie len na tému BYLINIEK a KORENÍN, príprava bylinných zmesi a podobné témy podľa záujmu si môžete objednať tu. Sú určené pre širokú verejnosť. Prednášky trvajú priemerne 1 hodinu a k tomu poskytujem priestor aj na diskusiu.

Osobné konzultácie na základe telefonických objednávok + 421 944 507 418 sa budú vykonávať v priestoroch Centrum Zdravia a Krásy Fraštacká 29, Hlohovec

Pri záujme podľa dohody aj po celom Slovensku telefón: + 421 944 507 418
komentárov | | Pokračovanie...

Stredovek vs. súčasnosť

Natura Medicatrix: Laco Filo v pondelok 14. apríla 2014 | 14:42

pondelok 14. apríla 2014

Tak ako pred stáročiami v stredoveku, došla lekárska veda k poznaniu, že špinavé životné prostredie je príčinou neliečiteľných chorôb ako je mor, svrab, týfus. Tak súčasná doba dospela k tomu, že jedy pochádzajúce z civilizačných činnosti sú príčinou dnešných chorôb. So stredovekým problémom si poradili zvýšenou hygienou. So súčasnými civilizačnými problémami si poradíme novým prístupom a vnútornou hygienou nášho organizmu. Očistou ľudského organizmu od toxínov, psychohygienou...






Možnosti a informácie ako aj poradenstvo v rámci fytoterapie Vám môžem poskytnúť na mojich prednáškach. Prednášky nie len na tému BYLINIEK a KORENÍN, príprava bylinných zmesi a podobné témy podľa záujmu si môžete objednať tu. Sú určené pre širokú verejnosť. Prednášky trvajú priemerne 1 hodinu a k tomu poskytujem priestor aj na diskusiu.

Osobné konzultácie na základe telefonických objednávok + 421 944 507 418 sa budú vykonávať v priestoroch Centrum Zdravia a Krásy Fraštacká 29, Hlohovec

V Bratislave podľa dohody.
komentárov | | Pokračovanie...

Med zo stromov a kríkov 1 časť

Natura Medicatrix: Laco Filo v streda 9. apríla 2014 | 10:59

streda 9. apríla 2014

Med je univerzálny všeliek. ale uvažovali ste ako sa jednotlivé druhy medu dajú využiť v terapii?

Prikladám vám ukážky z drevín a kríkov.

Javorový med má sýto zlatú, jantárovú farbu, niekedy s ľahkým zeleným odtieňom, má výraznú vôňu podobnú javorovému sirupu a lahodnú chuť. Rýchlo jemne kryštalizuje. Odporúča sa pri liečbe alergií, vzhľadom k vyššiemu obsahu peľu, ktorý pôsobí ako antigén. Je rýchlo stráviteľný, vhodný na chlieb, nie veľmi do čaju, pre intenzívnu vôňu.

Broskyňový med býva naružovelý, príjemnej vône a chuti. Kryštalizuje rýchlo, jemnozrnne. Pomáha pri krvotvorbe, detoxikácii organizmu, má mierny laxatívny účinok.

Čerešňový med je svetlo oranžový až červenkastý, mandľovo voňavý, má príjemnú chuť, kryštalizuje pomerne rýchlo, v stredných kryštáloch, svetložlto až sivo, je vzácny. Detoxikans, regeneračný účinok, diuretikum, proti reume, spevňovanie kapilár, tkaniva.

Mišpuľový med je jantárový až tmavojantárový s červeným odtieňom, s kvetinovo ovocnou vôňou, sladký a chutný. Má upokojujúce účinky, prospieva zraku, účinný pri chudokrvnosti, má dermatologický účinok, adstringentne pôsobí proti hnačke, úplavici. Dorába sa v Španielsku.

Čučoriedkový med býva svetlý alebo mierne jantárový s príjemnou vôňou, kryštalizuje veľmi tvrdo, belavo, je vzácny. Vhodný pre deti. Pre detský tráviaci trakt, proti hnačkám, dezinficiens. Vitamínový med, zvyšuje odolnosť proti chorobám, revitalizujúci účinok. Veľmi vhodný proti očným ochoreniam, šeroslepote.

Malinový med má svetložltú farbu, je aromatický s kvetinovou vôňou, má lahodnú chuť, rýchlo kryštalizuje do biela, jemnozrnne, je vhodný k pastovaniu. Účinkuje proti nachladeniu, má povzbudzujúce účinky proti chronickej únave a poklesu výkonnosti. Malinový med sa užíva ako náhrada cukru, vhodný pre deti, športovcov.

Agátový med je skoro bezfarbý, svetlý, jasnožltý, niekedy dozelena, číry, výraznej vône po agátových kvetoch, typickej chuti, ľahký. Ostáva dlho tekutý, čo vychádza z väčšieho pomeru fruktózy (42,7%) ku glukóze (26,5%). Kryštalizuje jemnezrnito, v bielej až zlatožltej farbe. Má ľahko laxatívny účinok, je antispazmatický. Nemá vplyv na aciditu žalúdka. Liečba ekzému a neurodermatis. Pri pravidelnom užívaní znižuje krvný tlak, má sedatívny účinok.

Gaštanový med je tmavý, červenohnedej farby, výraznej korenistej arómy, veľmi výraznej, mierne horkastej chuti. Má pozitívny vplyv na celý tráviaci systém, stimuluje činnosť čriev, uľahčuje prácu preťaženej pečene a žlče a chráni žalúdočnú a črevnú sliznicu. Má antispazmatický účinok. Odporúča sa pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva, pozitívne ovplyvňuje obnovu trávenia a tvorbu tráviacich štiav po operácii žlčníka. Čistí krv, zlepšuje cirkuláciu, pomáha pri kŕčových žilách. Do čajov nie je príliš vhodný pre silnú zmenu arómy.

Lipový med patrí medzi celkovo najlepšie medy, a je to jeden z domácich jednodruhových medov. Lipový med má svetložltú farbu, v kombinácii s lipovou medovicou až oranžovožltú, je číry, má lahodnú, príjemnú chuť, voňavú arómu lipového kvetu. Pôsobí proti nachladeniu v zime, horúčkam, má protizápalový účinok, pôsobí pri liečbe akútnych aj chronických zápaloch horných dýchacích ciest, prieduškovej astme, zápaloch krku, nosných dutín, priedušiek, pri angíne, podporuje vykašliavanie a potenie. Zlepšuje metabolizmus, detoxikuje. Má diuretický účinok a pre vysoký obsah antibiotických látok sa používa na liečenie močových ciest, reumatických ochorení. Pôsobí lokálne antisepticky (septické rany, popáleniny), antispazmaticky, sedatívne, odstraňuje nespavosť. Použitie pri liečbe neurózy a migrény. Je veľmi vhodný s lipovým čajom, jeho aróma sa veľmi dobre spája s bylinnými čajmi.

Bukový med z medovice je hustý, má tmavšiu farbu u nás so zelenými odtieňmi, u austrálskych a novozélandských bukov s červenými, má jablkovokaramelovú jemnú chuť. Vhodný k užívaniu na tráviaci trakt. Antibakteriálne, antioxidačné účinky.

Hlohový med je svetlo až tmavohnedý, s príjemnou orechovou príchuťou a vôňou hlohových kvetov. Kryštalizuje pomerne neskoro, hrubozrnne. Väčšinou sa pridáva do zmesí medov. Hlohový med patrí medzi kvalitné medy, podporuje kardiovaskulárny systém, normalizuje vysoký krvný tlak, upokojuje, efektívny pri srdcovej arytmii. Vhodný pre starších ľudí. Pri liečení rakoviny štítnej žľazy. Dorába sa v Anglicku.

Borovicový med (Pinus sylvestris), je tmavý, výraznejšej chuti, vydrží dlhšie tekutý. Má baktericídne účinky.

Jedľový med (Abies alba Mill.), má tmavojantárovú farbu so zeleným odtieňom, jemne karamelovú alebo orechovú vôňu s ľahko živicovou, balzamovou arómou, príjemnú maslovú, stredne sladkú chuť, s krátkou dochuťou, vydrží dlho tekutý, má tekutú maslovitú konzistenciu.Jedľový med je vysoko biogénny, má liečivé účinky pri ochorení dýchacích ciest, má antianemické, antiseptické vlastnosti.

Černicový med je veľmi kvalitný, má jantárovú až tmavojantárovú farbu, prenikavú kvetinovú vôňu, výraznú sladkú, ovocnú chuť. Pomaly a jemne kryštalizuje. Liečivé účinky tohto medu sú najmä v oblasti žalúdka a čriev, pri ťažkostiach s vyprázdňovaním, hemoroidmi, črevnými stenami a pod. Regeneruje cievne steny. Ďalej pôsobí proti rakovine, najmä rakovine štítnej žľazy. Účinkuje taktiež pri pľúcnych ochoreniach, angíne, prechladnutí, kašli, zápaloch ústnej dutiny. Účinkuje proti únave, revitalizuje.

Vresový med je jedným z najlepších a najdrahších medov, to najmä pre ťažké získanie a spracovanie. Má jantárovú farbu, oranžového, až granátového odtieňa, opalizuje dozelena, má stredne intenzívnu, príjemnú, trvácu vôňu po siliciach vresu, menej sladkú, mierne trpkasto-ostrú trvácu chuť. Je veľmi hustý a gélovitej konzistencie (vďaka vysokému obsahu bielkovinových a koloidných zložiek), často s bublinkami vzduchu, je tixotropný, po zamiešaní na chvíľu skvapalnie, po čom sa opäť stáva gélom. Kryštalizuje pomaly, jemnozrnne, do žltohnedej farby. Používa sa najmä ako diuretikum na obličky, prostatu a močový mechúr, a na opuchy srdcového pôvodu, taktiež na liečbu reumatizmu a dny. Používa sa proti hnačke, upokojuje pri žalúdočných potiažach. Je dokázaný účinok proti únave. Zvonka môže byť použitý v kozmetike. Má vysoký obsah stopových prvkov, enzýmov, hormónov, vitamínu B.

Brečtanový med známy z južnejších oblastí Európy, je jantárovo sfarbený, má dymovú vôňu, menej sladký, nahorklý, rýchlo jemne kryštalizuje, niekedy už v plástoch, v maslovitú šedivožltú hmotu, pričom tmavne. Použitie pri ochoreniach dýchacích ciest, proti kašľu, spazmolytikum, upokojujúci účinok. (cudzokrajné dreviny)

Jahodovcový med z jahodového stromu, (Arbutus unedo), je tmavojantárový so zeleným odtieňom, má výraznú vôňu po brečtane, sladkom drievku, horkých bylinách a vosku, má kávovú, mierne sladkú, kyslohorkú chuť, ktorá časom slabne, dochuť je krátka. Kryštalizuje rýchlo, jemnozrnne, tekutokrémovo, dohneda. Aktivizuje cirkuláciu krvi, pôsobí antireumaticky, diureticky, antisepticky na močové cesty, antialergicky, proti astme. Jahodovník býva súčasťou makchiových porastov, z ktorých sa v Stredomorí dorába viacdruhový makchiový med. Makchie sa skladajú z vresovcov, levandúľ, asfodeliek, rozmarínu, bodľačia a i. Ide o vynikajúce medy, s výrazným antiseptickým účinkom.

Vresovcový med (Erica arborea), je jantárový, veľmi voňavý, chuťou pripomínajúci kakao. Obvykle kryštalizuje rýchlo, do svetlohneda. Močové antiseptikum, diuretikum, antianemikum, črevné dezinficiens. Vzhľadom k zvláštnej chuti, nevhodný na kuchynské použitie. Produkcia je v Taliansku, Španielsku a severnej Afrike.

Myrtový med má jantárovú farbu, kvetinovú vôňu po myrtových bobuliach, jemnú ale veľmi trvalú chuť, obvykle kryštalizuje rýchlo, jemnozrnne, nie krémovo ale tvrdo, šedobielo. Myrtový med je antiseptikum, pôsobí proti infekciám, má adstringentné účinky na tráviaci trakt, hemostatikum.

Kávovníkový med má svetlohnedú farbu, je stredne aromatický, s veľmi jemnou chuťou kávy, príjemne sladký, má tekutokrémovú jemnozrnnú konzistenciu, rýchlo svetlo kryštalizuje. Dopĺňa citrusový med. Kávovníkový med má antioxidačné účinky. Redukcia rizika vzniku rakoviny, parkinsonovej choroby, cukrovky, ochorení pečene, kardiovaskulárnych ochorení. Najväčšia produkcia na kávových plantážach v Brazílii a Kolumbii.

Arganový med (Argania spinosa), má jantárové sfarbenie, pôsobí ako antiseptikum.

Maslovníkový med maslovník africký (Vitellaria paradoxa), má tmavojantárové až čierne sfarbenie, patrí medzi najtmavšie medy. Antioxidatívny účinok, dermatologický revitalizačný účinok, med sa dorába v strednej Afrike.

Citrusový med je svetlojantárový, sýto žltooranžový, má jemnú vôňu pomarančových kvetov, je sladký, lahodný, hustý, kryštalizuje jemnozrnne bielo. Má upokojujúci účinok. Revitalizuje, blahodárne pôsobí na organizmus, zdravie pokožky a tkanív, posilňuje imunitu. Citrusový med pochádza z rôznych druhov citrusov, dorába sa najmä vo Francúzsku, Španielsku, Mexiku, v Južných USA.

Citrónovníkový med je slamovožltý, s kvetinovou, sviežou arómou, príjemne aromatickou príchuťou, kryštalizuje pomalšie, po kryštalizácii je svetložltý. Pôsobí detoxikačne a remineralizačne.

Pomarančovníkový med je skoro bezfarebný, svetlojantárový, s vôňou pomarančového kvetu, príjemne aromatický, s kvetinovou chuťou, sladký, kryštalizuje pomalšie, po kryštalizácii je perleťovo biely. Má upokojujúce vlastnosti, pomáha pri nespavosti, má roboračné vlastnosti. Okrem týchto poznáme aj bergamotový, mandarinkový med a i., ktoré majú podobné senzorické vlastnosti.

Meskitový med (Prosopis glandulosa), je jasnožltý až jantárový, menej sladký, s nevýraznou ovocnou arómou. Kryštalizuje strednozrnne, krémovo, béžovo. Lieči tráviace ťažkosti, má antibakteriálne účinky, pôsobí dermatologicky, taktiež ako oftalmologikum.

Quillaja med (Quillaja Saponaria), je svetlojantárový, kryštalizuje jemnozrnne, svetlo. Má antioxidatívny účinok.

Ulmo med (Eucryphia cordifolia), má jantárovú farbu, anízovojazmínovú vôňu, s korenistým nádychom, maslovú vanilkovokaramelovú chuť. Antioxidačné účinky, účinky pri Alzheimerovej chorobe.

Tualang med (Koompassia excelsa), má jantárové sfarbenie. Má silný baktericídny a bakteriostatický účinok.

Eukalyptový med sa dosť líši vo farbe a chuti, býva svetlojantárový až mierne tmavočervený, ale aj so zeleným nádychom, má eukalyptovú, stredne intenzívnu vôňu, má príjemnú sladkú, mierne nakyselú chuť, mentolovú príchuť, pomerne rýchlo kryštalizuje, strednozrnne. Eukalyptový med je antiseptikum a dezinficiens, používa sa na ošetrovanie odrenín, rán, vredov, popálenín. Tiež je účinný pri bodnutí hmyzom. Odporúča sa na čistenie krvi, močových ciest, pre pacientov trpiacich reumatizmom, lumbagom, stuhnutými svalmi, bolesťami, aj bolesťami nervov. Má analgetické účinky. Masírovaný v kruhových pohyboch pomáha zmierniť bolesti svalov a kĺbov. Pôsobí ako ochrana proti nachladnutiam, na dýchacie cesty a bolestiam hlavy. K rannému a popoľudnajšiemu čaju, alebo aj do mlieka. Opatrne deťom a slabším ľuďom.

Melaleukový med (Melaleuca), býva tmavý aj svetlý, podľa druhu melaleuky, s citrónovou vôňou a silnou chuťou. Lieči respiračné ochorenia.

Manuka med (Leptospermum scoparium), je červenojantárový, má karamelovodrevitú vôňu s intenzívnou bylinnou arómou, je menej sladký, kryštalizuje oranžovo, okrovo. Lieči chrípku a bolestivé hrdlo, pálenie záhy a reflux, syndróm dráždivého čreva, bolesti brucha, žalúdočné vredy, zápal žalúdka, ezofagitídu, ulceróznu kolitídu. Vnútorné užívanie tohto medu, jeho množstvo, je presne stanovené. Zvonka na liečenie infikovaných rán, bodnutí hmyzom, kožných ochorení, akné, ekzému, preležanín, chirurgických rán, jaziev. Med má antibiotické, antiseptické, regeneračné účinky, je to medicinálny med a označenie active manuka honey, vyjadruje jeho biogénne vlastnosti.

Leatherwood med (Eucryphia lucida), má oranžovú až tmavojantárovú farbu, kvetovú vôňu, balzamikovocitrusovú arómu, má čistú a sviežu pikantnú chuť, je chutný, kryštalizuje jemnozrnne, krémovo, okrovožlto. Má antibakteriálne účinky a patrí medzi ostrovné medy z veľmi čistého prostredia. V rámci Tasmánie má med 150 ročnú tradíciu.

Upozorňujem že návody majú iba informatívny charakter, autor neručí za žiadne škody spôsobené užívaním, alebo nesprávnym použitím.

Med patri aj medzi 10 top afrodiziaka.
Možnosti a informácie ako aj poradenstvo v rámci fytoterapie Vám môžem poskytnúť na mojich prednáškach.
Prednášky nie len na tému BYLINIEK a KORENÍN, príprava bylinných zmesi a podobné témy podľa záujmu si môžete objednať tu. Sú určené pre širokú verejnosť.
Prednášky trvajú priemerne 1 hodinu a k tomu poskytujem priestor aj na diskusiu.

Foto: Laco Filo
Použitá literatúra: wikipedia.org, ZEILER, C. 300 rád pre včelárov. Bratislava: Príroda, 1990 JURÍK, A. Medonosné rastliny. Bratislava: Príroda, 1979 HARAGSIM, O. Včelařské dřeviny. Praha: Grada, 2004
komentárov | | Pokračovanie...

Obsahové látky a ich rozdelenie

Natura Medicatrix: Laco Filo v utorok 8. apríla 2014 | 13:17

utorok 8. apríla 2014

Obsahové látky a ich rozdelenie

Koreňová (2008), uvádzajú zatriedenie prírodných liečiv podľa chemickej štruktúry:  

liečivá s obsahom alkaloidov,
liečivá s obsahom glykozidov, silíc,
liečivá s obsahom sacharidov, lipidov,
liečivá s obsahom aminokyselín, peptidov a proteínov,
liečivá s obsahom živíc, balzamov a mliečnych štiav (latexov),
prírodné liečivá produkujúce antibiotiká.

Černá, Guth (1985) rozlišuje liečivé rastliny podľa indikačných vlastností na :

Antiskoretiká – drogy používané pri arterioskleróze.
Diaforetiká- drogy vyvolávajúce potenie.
Diuretiká – drogy močopudné.
Expektoranciá – drogy uľahčujúce vykašliavanie.
Externá – drogy k vnútornému upotrebeniu.
Hypotenzíva – drogy znižujúce vysoký krvný tlak.
Cholagogá – drogy podporujúce vylučovanie žlče.
Kardiotoniká – drogy s účinkom na srdce.
Karminatíva – drogy proti  plynatosti.
Obstipanciá – drogy proti hnačke.
Stomachiká – drogy ovplyvňujúce funkciu žalúdka.

komentárov | | Pokračovanie...

Viete že?

Natura Medicatrix: Laco Filo v utorok 1. apríla 2014 | 13:13

utorok 1. apríla 2014

Rozdelenie liečivých rastlín

Habán (1996) uvádza, že liečivé rastliny sú tie druhy rastlín, ktoré sa používajú v humánnej a veterinárnej medicíne. Liečivá rastlina sa používa celá, alebo len niektoré časti z nej, ktoré sa po úprave v rozličných formách používajú:
priamo na liečenie chorôb, nepriamo – ako surovina  na výrobu liečiv, resp. ako surovina na izoláciu čistých látok, alebo zmesí.

Gašpierik (1991) rozdeľuje liečivé rastliny podľa sily účinku na :
slabšie pôsobiace, pri ktorých sa neočakáva bezprostredne intenzívny efekt a nie sú toxické ani pri dlhšom používaní, mierne pôsobiace, silno pôsobiace, ktoré sa používajú pri ťažkých zdravotných stavoch a musia sa vždy použiť  pod odborným dohľadom lekára  a v štandardných dávkach.

Habán (1996) uvádza, že podľa dĺžky vegetácie môžu byť rastliny: jednoročné, dvojročné, viacročné a trváce.
Habán a i., (2009) uvádzajú, že podľa suroviny a drogy  môžu poskytovať rastliny: koreň (radix), list (folium), vňať (herba), kvet (flos), plod (fructus), semeno (semen), kôra (cortex).

Prednášky na tému BYLINIEK a KORENÍN, príprava bylinných zmesy a podobné témy podľa zaujmu si môžete objednať tu. určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnu cenu... (len cestovne naklady mimo Bratislavy).
komentárov | | Pokračovanie...
Používa službu Blogger.
 
Design Template by panjz-online | Support by creating website | Powered by Blogger