Váš sprievodca svetom liečivých bylín
News Update :
Home » , , » Reďkovka a reďkev

Reďkovka a reďkev

Natura Medicatrix: Laco Filo v streda 26. marca 2014 | 10:32

Chrumkavá reďkovka pre zdravie: Čo všetko sa v nej skrýva?
Biela, čierna, červená, žltá, fialová, dvojfarebná, to všetko sú farby reďkoviek. Tí, čo majú skleník, ju už určite chrumkajú. Tí, čo skleník nemajú, by ju určite už v marci mali vysiať.

Staršou sestrou reďkovky je reďkev. Rozdiel je v pôvode - reďkev patrí medzi najstaršie kultúrne rastliny. V Číne sa pestovala už v 2. tisícročí pred na...ším letopočtom. Reďkovku poznáme iba od 16. storočia.
Chutná i liečivá

Reďkev i reďkovka majú vysokú dietetickú hodnotu pre vysoký obsah silíc, minerálnych látok a vitamínu B a C. Okrem vysokého podielu vody reďkovka obsahuje vápnik, draslík, fosfor a síru, ktorá jej dodáva charakteristický zápach. Ich prednosťou je, že sa konzumujú v surovom stave. Podporujú trávenie, sú mierne močopudné. Dlhá biela reďkovka pripomína viac reďkev ako reďkovku. Nedajte sa pomýliť tvarom, je to reďkovka. Jedinou nevýhodou tejto zeleniny je, že buľvy sa môžu stať zásobárňou nežiaducich dusičnanov. Preto opatrne s dávkami hnojiva.
 
Výnimočná čierna
Čierna reďkev je veľmi známa v ľudovom liečiteľstve a jej liečivé účinky uznáva aj moderná medicína. Obsahuje širokú škálu životne dôležitých látok. V surovom stave obsahuje viac vitamínu C, než citrón. Okrem neho obsahuje aj vysoké množstvo vitamínu E, B1, B2, B6 a beta-karotén.

K liečebným účelom sa používa šťava, ktorá výrazne podporuje tvorbu žlče, zlepšuje funkciu pečene a pomáha rozpúšťať žlčové kamienky. Čistí organizmus a obnovuje jeho funkcie. Zmiešaná s medom sa od nepamäti využívala pri liečbe zápalov dýchacích ciest. Veľmi zaujímavý je účinok šťavy na mastiace sa vlasy, pri tvorbe lupín a proti nadmernému vylučovaniu mazu pokožkou. Naopak nie je vhodná pre osoby trpiace hnačkou, žalúdočnými a dvanástorníkovými vredmi či zväčšenou štítnou žľazou.
 
Náš tip: Reďkovková praženica

Na jednu porciu budeme potrebovať asi 10 kusov reďkoviek, menšiu cibuľku, olej alebo maslo, dve vajíčka, podľa chuti soľ, korenie, rascu. Na oleji osmažíme nadrobno nakrájanú cibuľu. Pridáme reďkovky nakrájame na kolieska, dochutíme soľou a koreninami. Prikryté dusíme 10-15 minút. Potom pridáme vajíčka a miešame do stuhnutia. Vysypeme na tanier, ozdobíme pažítkou, paprikou či uhorkou a dobrú chuť! Ešte dobrá rada - udusené reďkovky môžeme uskladniť v mrazničke na zimu ako hríbiky.
http://plnielanu.zoznam.sk/c/567/chrumkava-redkovka-pre-zdravie-co-vsetko-sa-v-nej-skryva
 
Ako pestovať reďkev a reďkovku

 Reďkev aj reďkovka potrebujú na rast dobrú závlahu, pôdu zásobenú prístupnými živinami a dostatok svetla. Reďkev je na rozdiel od reďkovky mohutnejšia čo do tvarov i chuti. Známe sú odrody s červenou, bielou i čiernou šupou a druhy letná a jesenno-zimná reďkev. Výrazný rozdiel je vo vegetačnom období od sejby do zberu. Pri reďkovke je to šesť až sedem týždňov, pri reďkvi osem až desať týždňov.

Reďkovky vysievajte iba do hĺbky jeden až jeden a pol centimetra, reďkev tri centimetre. Rozdiel je i v príprave pôdy pred sejbou. Pôdu pod reďkovky prekyprite iba povrchovo, do hĺbky asi dva centimetre, reďkev vyžaduje hlbšie prekyprenie, na dĺžku koreňov. Včasným jednotením získa každá rastlina dostatočný priestor na rast. Reďkovky sú vhodné iba na okamžitú konzumáciu, zimné odrody reďkvi sa môžu i dlhodobo skladovať. Reďkovka i reďkev majú bohaté uplatnenie v teplej i studenej kuchyni. Sú vhodné do nátierok i zeleninových šalátov
http://plnielanu.zoznam.sk/c/567/chrumkava-redkovka-pre-zdravie-co-vsetko-sa-v-nej-skryva
 
Foto: prevzaté z internetu Autor: Anna Balušíková
Share this article :

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.

Používa službu Blogger.
 
Design Template by panjz-online | Support by creating website | Powered by Blogger