Váš sprievodca svetom liečivých bylín
News Update :
Home » , » Ľudové liečiteľstvo a liečivé rastliny

Ľudové liečiteľstvo a liečivé rastliny

Natura Medicatrix: Laco Filo v piatok 6. februára 2015 | 6:07

Liečivé a aromatické rastliny sú početná skupina voľne rastúcich a pestovaných rastlín. Tieto rastliny sa v ľudovej obyčaji zberajú, sušia, drvia, nakladajú do alkoholu...

V mnohých domácnostiach je tradičným zvykom, podávať pri zdanlivých ľahkých ochoreniach liečivé prostriedky bez lekárskeho predpisu. Bývajú to najčastejšie lieky vo forme bylín, mastí a korenín, ktoré sú preháňavé (ricín – pozor prudko jedovatý), zastavujúce hnačky (mrkva, brusnice), vhodné na potenie (lipa, baza), povzbudzujúce ( Archangelika lekárska) alebo masti pre vonkajšie použitie (kostihoj, viď foto).

Takýchto domácich liečiv z radov ľudovej liečby sa uchytilo veľké množstvo a aj dodnes ostávajú ako tradícia v domácnostiach. No len liečiva neškodné, mierneho účinku možno pripustiť ako domáce lieky. A pozor, všetkého moc škodí. Že v určitých prípadoch býva užívanie domácich prostriedkov nevhodné je dávno známe. Spravidla zvyknú takto nezdravo manipulovať s bylinami a ich výťažkami ľudia nevedomí, ktorí nepoznajú presné účinky tej ktorej rastliny. Každá rastlina má aj svoje vedľajšie účinky, ktoré môžu človeku viac poškodiť ako uľaviť. Vždy nás zaujíma nasledovné: Susedovi to pomohlo, malo by to pomôcť aj mne. Nie je to vždy tak, a pokiaľ nemáme presné návody na použitie, nepoznáme presne indikácie a kontraindikácie, radšej nechajme naše pošramotené zdravie v rukách odborníkov. V literatúre existuje mnoho titulov: „Domáci lekár“, ale podmienky tohto titulu spĺňa veľmi mizivé percento literatúry.

Využitie liečivých vlastnosti rastlín má svoju dlhú históriu. Vo viere, že sila liečivých rastlín sa prenáša na človeka, často ožíva predstava prírodných síl. V liečbe magickými bylinami s rôznym stupňom odpornosti, príchuťami, pichľavosťou rastliny prežíva stará viera v démonov choroby. Rastliny sa tiež používajú ako fetiš. Uplatňuje sa tu starý magický princíp, napríklad: srdcovitý tvar listu lieči srdce. Červená farba je proti strate krvi, atď.

A teraz vás pozývam na exkurziu do tajov liečivých bylín. Ako a na čo ich náš Slovenský ľud používal. Všímajme si aj ich ľudové podanie, kde uvidíme skrytú krásu ľudovej predstavivosti a tvorivosti.

Zorganizujte si prednášku či školenie vo vlastnom meste a prostredí.

Pozvánka na seminár – Ukryté tajomstvá rastlín 25. apríl 2015

Foto: wikipedia
Share this article :

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.

Používa službu Blogger.
 
Design Template by panjz-online | Support by creating website | Powered by Blogger