Váš sprievodca svetom liečivých bylín
News Update :
Home » , , » Hlien v organizme

Hlien v organizme

Natura Medicatrix: Laco Filo v utorok 7. mája 2019 | 12:09

Hlieny a zadržané tekutiny v organizme sú patologické produkty, poruchy lokálneho alebo celkového metabolizmu vody.  Koncept hlienu (čínsky pchin-jin – TAN) a retencia hlienu tekutín (čínsky pchin-jin TANYIN) v čínskej medicíne zahŕňa širokú škálu prejavov.

Hlien a hlienové tekutiny sú buď viditeľné alebo neviditeľné.  Viditeľné hlieny a zadržané tekutiny sú napríklad nosný sekrét, nadmerné slinenie, vaginálny výtok, hlienovitá stolica.

Hlien ktorý sa hromadí v organizme, odkazuje na patologické prejavy, ako sú závraty, nevoľnosť, vracanie, dýchavičnosť, búšenie srdca, alebo mánia, cysty.
Nadbytok hlienu zostáva v organizme a je ho ťažko dostať von. Avšak, ak organizmus správne funguje, dokáže sa nadbytku hlienu zbaviť sám. TCM má na to nielen účinnú bylinnú terapiu ale aj správne nastavenú dietetiku, ktoré hlieny spoločne dokáže vypudiť. Nejde to zo dňa na deň, liečba trvá tak dlho, ako závažné je zahlienenie organizmu.

Čo spôsobuje nadmernú tvorbu hlienu?

Nepravidelné stravovanie, nevhodne zvolená strava v ročných obdobiach, neprimerané emočné vypätie. Toto všetko zhoršuje metabolizmus vody v pľúcach, slezine, obličkách a trojitého žiariča.

Pľúcam dominuje rozptýlenie a distribúcia telových tekutín a zostup QI energie.  Zadržiavanie vody v dôsledku zlyhania týchto funkcií produkuje hlieny a zadržiavanie tekutín v organizme.  Slezina riadi dopravu a premenu vody z prijímanej potravy, ktorej porucha spôsobuje hromadenie vody, tá sa potom mení na hlien.  Obličky sú zodpovedne za prirovnajme to“zplynovaniu vody“.  Keď yang obličiek je nedostatočný, voda sa nemôže premieňať na QI (energiu).  Zadržiavané tekutiny a hlien spôsobujú v organizme stagnácie, napr.: stagnácie trávenia, krvného obehu, lymfatického systému, či funkcie jednotlivých orgánov. Pri dlhodobom napadnutí hlienmi a neliečení môžu prerásť do chronických ochorení alebo až degeneratívných ochorení, kosti, šliach, svalov…

Diferenciácia nosných a krčných sekrétov

Za normálnych okolností, nosné a krčné sekréty sú telesnými tekutinami, zodpovednými za zvlhčovanie a vyživovanie slizníc a majú úlohu ich chrániť. Ak sa vytvorí nadmerné množstvo hlienu, ktoré môže mať rôznu farbu, vôňu či chuť, tieto môžu pochádzať z napadnutých vnútorných orgánov, kde vyvíjajú patologickú aktivitu. Najmä vtedy, ak sa vyskytujú dlhodobo alebo opakujú.



Ako vidíme, každý problém je treba riešiť špecificky, individuálne pretože na každý problém je iný liek.

V TČM sa liečba prispôsobuje individuálnym potrebám každého jednotlivca. Ak dvaja ľudia majú rovnaký prejav alebo rovnaké symptómy, nemusia vždy pochádzať z toho istého zdroja.





Chcete sa naučiť používať stravu ako liek?


Máte záujem o niektorý zo seminárov či kurzov? Zorganizujte vo vašom regióne. 

PS- Zvážte zdieľanie tohto príspevku, ak to považujete za užitočné alebo zaujímavé.

FOTO
Share this article :

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.

Používa službu Blogger.
 
Design Template by panjz-online | Support by creating website | Powered by Blogger