Aloe
Počas tehotenstva a laktácie sa vyhýbajte konzumácii akýchkoľvek prípravkov z aloe.
Gél sa všeobecne považuje za bezpečný, ak sa aplikuje na pokožku, aj keď u niektorých citlivých osôb sa vyskytujú zriedkavé prípady alergických reakcií.
Prípravky vyrobené ako preháňadlo by sa nemali užívať najmä pri dlhodobej liečbe, kvôli dráždivým účinkom na tráviaci a močový trakt.
Dlhodobé požitie prípravkov (extraktov) z celých listov alebo určitých zlúčenín nachádzajúcich sa v aloe (napríklad aloín) môže nakoniec viesť k bunkovým abnormalitám v hrubom čreve vrátane rakoviny.
Nepoužívajte produkty Aloe ako preháňadlo, najmä u pacientov s kolitídou, Crohnovou chorobou, syndrómom dráždivého čreva (IBS) alebo v prípade intestinálnej obštrukcie.
Dlhodobé vnútorné užívanie prípravkov z Aloe by mohlo vyvolať hypokaliémiu (nízke hladiny draslíka), ktorá by teoreticky mohla interagovať s určitými liekmi na srdce.
Americký žen šen
Jeho použitie v gravidite a počas laktácie by mal riešiť lekár.
Používajte opatrne u pacientov s vysokým krvným tlakom.
Americký ženšen môže zvýšiť účinky konvenčných antidiabetických liekov na zníženie cukru. Dôsledne sledujte hladinu cukru v krvi.
Vyhnite sa súčasnému použitiu s liekmi alebo inými bylinami, ktoré by mohli narušiť normálnu zrážanlivosť krvi.
Ak plánujete operáciu, užívanie prerušte najmenej týždeň pred operáciou.
Echinacea
Užívanie produktov z Echinacea hlavne počas prvého trimestra tehotenstva sa má robiť iba pod odborným dohľadom a malo by sa zabrániť nadmernému používaniu.
U pacientov alergických na ambróziu, nechtík lekársky, arniku alebo harmanček, sa môže prejaviť krížová senzibilizácia (alergia) na výrobky z echinacey.
Injekčné prípravky dostupné v Európe, sú zakázané z dôvodu možného rizika anafylaktického šoku alebo nežiaducich reakcií na lieky u citlivých osôb.
Predpokladá sa, že prípravky z echinacey môžu byť toxické pre pečeň.
Nemecká monografia E o echinacei kontraindikovala jej použitie u pacientov trpiacich infekciou HIV alebo autoimunitnými chorobami, ako je lupus alebo reumatoidná artritída.
Aj keď sa v monografii Komisie E o echinacei uvádza, že kontinuálna liečba produktmi Echinacea by nemala presiahnuť 8 týždňov. Toto tvrdenie nesúvisí s potenciálnou toxicitou, ale skôr s možnosťou, že účinnosť rastliny môže časom klesať, čo ju robí menej účinnou.
Prípravky z echinacey môžu teoreticky znížiť účinnosť niektorých liekov, napríklad cyklosporínu, takrolimu a kortikosteroidov.
Ginko
Vyhnite sa užívaniu ginka počas tehotenstva a laktácie.
Aj keď je pri normálnych terapeutických dávkach riziko krvácania neobvyklé, mali by sa prípravky z ginka používať opatrne u pacientov s akýmkoľvek typom porúch krvácania.
Vzhľadom na to, že prípravky z ginka umožňujú oneskorenie zrážania krvi, zastavte požitie tohto bylinného produktu najmenej 36 hodín pred plánovaným chirurgickým zákrokom.
Nepoužívajte spolu s terapeutickými množstvami iných bylín, ktoré môžu potenciálne narušiť zrážanie krvi, ako je napríklad cesnak, mačací pazúr, Angelika čínska alebo zázvor.
Vyvarujte sa užívaniu prípravkov z ginka s akýmikoľvek liekmi, ktoré zriedia krv, napríklad s aspirínom. Poraďte sa so svojím lekárom.
Guarana
Konzumácia nadmerného príjmu produktov obsahujúcich guaranu môže mať rovnaké účinky ako vysoký príjem kofeínu. Označenie na niektorých komerčných výrobkoch obsahujúcich guaraná môže byť navyše zavádzajúce.
Nadmerný príjem kofeínu môže spôsobiť podráždenosť, nespavosť, srdcové arytmie a prehĺbiť depresiu. Ľudia s poruchami nálady, vysokým krvným tlakom, srdcovými alebo obličkovými chorobami by sa mali pred užitím doplnkov obsahujúcich túto rastlinu poradiť s lekárom.
Kofeín je zlúčenina metylxantínu, ktorá pôsobí ako stimulant centrálneho nervového systému (CNS) a môže spôsobiť nervozitu a nespavosť.
Tehotné ženy, rovnako ako deti, by nemali konzumovať „energetické nápoje“ obsahujúce kofeín.
Harmanček
Počas tehotenstva nepite veľké množstvo harmančekového čaju, pretože niektoré zložky rastliny môžu spôsobiť kontrakcie maternice.
Vysoko koncentrované horúce čaje môžu spôsobiť nevoľnosť a zvracanie.
Ľudia alergickí na iné rastliny patriace do čeľade Compositae, ako napríklad ambrózia, arnica, môžu byť náchylní na krížovú precitlivenosť na harmanček.
Pacienti s astmou by mali používať harmančekový čaj opatrne, najmä ak sú alergickí na tieto rastliny.
Harmanček môže spôsobovať alergie buď priamym kontaktom s rastlinou, ako prostriedok na vyplachovanie očí, pleťový krém alebo na pitie čaju.
Klystýr obsahujúci harmančekové prípravky môže byť nebezpečný z dôvodu možných alergických reakcií.
Harmanček môže interferovať so zrážaním krvi. Nepoužívajte spolu s aspirínom, warfarínom alebo inými látkami, ktoré majú antikoagulačný účinok.
Nepoužívajte produkty harmančeka súčasne s diazepamom alebo inými sedatívami, pretože to môže zvýšiť účinnosť liekov.
Hloh
Nepoužívajte počas tehotenstva a dojčenia, pretože jeho bezpečnosť počas tohto obdobia nebola vyhodnotená.
Nekombinujte s liekmi používanými na liečbu srdcových chorôb, ako je napríklad digitalis.
Nekombinujte s liekmi na liečbu vysokého krvného tlaku, pretože hloh by teoreticky mohol zvýšiť ich účinky.
Nekombinujte s liekmi so sedatívnymi účinkami.
Lipa
Dlhodobé užívanie lipy môže poškodiť srdce.
Pacienti so srdcovými problémami by napriek tomu nemali túto bylinu používať vo veľkom množstve alebo po dlhšiu dobu. Poraďte sa so svojím kardiológom.
Po požití tejto byliny neveďte motorové vozidlo ani neobsluhujte ťažké stroje, pretože lipa môže spôsobiť ospalosť.
Používajte opatrne u pacientov s nízkym krvným tlakom.
Alergia spôsobená vystavením tejto rastline alebo jej peľu je možná u vnímavých jedincov.
Vyvarujte sa užívania lipového čaju súčasne so sedatívami, pretože sa môže zvýšiť účinnosť lieku.
Nepoužívajte súčasne s inými bylinami, ktoré by mohli znižovať krvný tlak, napríklad s imelom, pretože by sa mohli zvýšiť ich účinky.
Nepoužívajte lipu spolu s liekmi na zvýšenie krvného tlaku, pretože by sa mohli znížiť ich účinky.
Mačací pazúr
Týmto bylinám sa vyhýbajte počas tehotenstva a dojčenia.
Nepoužívajte u detí.
Prípravky z mačacích pazúrov môžu spôsobiť odmietnutie tkaniva u pacientov, ktorí podstúpia transplantáciu orgánov alebo tkanív (vrátane kostnej drene!).
Účinné látky rastlín môžu interagovať s určitými hormónmi, vakcínami a liekmi na potlačenie imunitného systému.
Používajte iba pod lekárskym dohľadom u pacientov s autoimunitnými poruchami, ako je napríklad lupus a reumatoidná artritída.
Pagaštan konský
Vyhnite sa jeho použitiu počas tehotenstva a laktácie, najmä v prvom trimestri. Používajte iba pod odborným dohľadom.
Vyhýbajte sa vnútornému použitiu u detí.
Vyhnite sa vnútornému použitiu u pacientov s ochorením obličiek alebo pečene.
Neaplikujte gély, masti alebo krémy na ulcerovanú alebo porušenú pokožku.
V zriedkavých prípadoch sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky ako nevoľnosť, žalúdočné ťažkosti a vyrážky.
Pretože pagaštan konský obsahuje účinné látky, ktoré môžu interferovať s normálnou zrážanlivosťou krvi, mali by sa pacienti s poruchami krvácania alebo tí, ktorí užívajú aspirín alebo warfarín, pred užitím tejto byliny poradiť s lekárom.
Prestaňte interne používať túto bylinu najmenej jeden týždeň pred operáciou.
Škorica
Nepoužívajte škoricové výrobky vo veľkých dávkach počas tehotenstva alebo laktácie, iba ako korenie alebo prísada do jedla.
U pacientov s vredmi nepoužívajte veľké množstvá čaju, pretože škorica môže dráždiť sliznicu žalúdka.
Škoricový éterický olej by sa nemal konzumovať kvôli jeho potenciálnej toxicite.
Neriedený éterický olej by sa nemal nanášať priamo na žiadnu časť tela.
Kontaktná dermatitída u vnímavých osôb po použití masti obsahujúcich škoricu.
Niektoré zložky škorice môžu dráždiť jazyk, ako aj výstelku ústnej dutiny.
Zázvor
Ďumbier sa zvyčajne považuje za bezpečný v malom množstve (do 4 gramov denne), najmä ako korenie alebo dochucovadlo.
Aj keď sa zázvor používa na liečbu nevoľnosti a zvracania na začiatku tehotenstva („ranná nevoľnosť“), môže spôsobiť potrat.
Pred prípravami zázvoru počas tehotenstva, pokiaľ nie sú predpísané zdravotníckym pracovníkom, požiadajte o odbornú pomoc, pretože možné účinky na vyvíjajúci sa plod ešte neboli podrobne preskúmané.
Vlastnosti a účinky čerstvého a suchého koreňa zázvoru nemusia byť rovnaké. Počas tehotenstva sa vyhýbajte konzumácii suchého koreňa zázvoru.
Nepoužívajte vo veľkých dávkach u pacientov so žlčovými kameňmi, pretože účinky zázvoru môžu stimulovať žlčník, zhoršovať príznaky a spôsobovať zbytočné bolesti.
Zložky zázvoru môžu interferovať s normálnou zrážanlivosťou krvi. Ako preventívne opatrenie prerušte používanie tejto byliny najmenej jeden týždeň pred operáciou.
Veľké dávky zázvoru môžu spôsobiť srdcové problémy, depresiu centrálneho nervového systému a pálenie záhy.
Nepoužívajte súčasne s inými rastlinami alebo bylinnými produktmi, ktoré môžu interferovať s normálnou zrážanlivosťou krvi, ako je napríklad cesnak, ženšen alebo ginkgo.
Nepoužívajte súbežne s liekmi, ktoré interferujú so zrážaním krvi, ako je aspirín, heparín alebo warfarín (coumadín).
Ak sa používa na liečbu kinetózy, nekombinujte zázvor s inými liekmi na rovnaký účel, napríklad s dimenhydrinátom (Aviomarin).
Vyhnite sa súčasnému užívaniu liekov na zníženie hladiny cukru v krvi, pretože zázvor by teoreticky mohol zvýšiť ich účinky a spôsobiť nežiaduce nízku hladinu glukózy v krvi.
Zelený čaj
Počas tehotenstva a laktácie sa zelenému čaju vyhýbajte.
Dojčatám nedávajte zelený čaj, pretože by mohol narušiť metabolizmus železa a spôsobiť anémiu.
Je zakázaný pre deti pre veľký obsah jódu.
Ľudia s ochorením pečene, obličiek, štítnej žľazy alebo srdca by sa mali pred užitím veľkého množstva čaju alebo výrobkov z neho poradiť so svojím lekárom.
Nepoužívajte túto bylinu spolu s inými, ktoré majú stimulačné účinky na centrálny nervový systém, napríklad s kávou, guaranou, ephedrou (ma huang) alebo napríklad máte.
Ľudia trpiaci nespavosťou by nemali prijímať veľké množstvo zeleného alebo čierneho čaju, najmä v noci.
Skôr ako sa rozhodnete užiť ktorúkoľvek liečivú bylinu alebo bylinkový doplnok, najskôr sa poraďte so svojím lekárom. Vyvarujte sa samodiagnostiky a samoliečby: Buďte vždy na bezpečnej strane!
Zverejnenie komentára
Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.