Váš sprievodca svetom liečivých bylín
News Update :
Home » , , , , » Podbeľ lekársky z pohľadu TEM a TČM

Podbeľ lekársky z pohľadu TEM a TČM

Natura Medicatrix: Laco Filo v štvrtok 4. marca 2021 | 14:44

Podbeľ liečivý / Kuan Dong Hua / 

Tussilago farfara L.

Z pohľadu Tradičnej európskej medicíny (TEM) a Tradičnej čínskej medicíny (TČM)

Podbeľ liečivý (Tussilago farfara L.) je liečivá rastlina z čeľade astrovitých, je vytrvalá s dlhým plazivým podzemkom. Listy začínajú rásť až po odkvitnutí. Vyskytuje sa v celej Európe a v Ázii. 

U nás rastie prevažne na vlhkých miestach, na poliach, pri vode, na lúkach, na brehoch potokov a v priekopách.

Využitie

Podbeľ lekársky má dezinfekčné a protizápalové účinky. Používa sa pri zápaloch horných ciest dýchacích k lepšiemu odkašliavaniu a na potlačenie zápalov. Užíva sa v náleve, samotný alebo v čajových zmesiach. Čerstvé lístky z odvaru sa prikladajú na spáleniny, opuchnuté a boľavé kĺby a na zle hojace sa vredy. Má mierny močopudný a antiastmaický účinok. 

Ľudové liečiteľstvo odporúča obklady z jeho výluhu na zápaly žíl a ťažko sa hojace rany.

Moderné farmakologické účinky podbeľa

1. Odvar a etanolový extrakt ma antitusický účinok

2. Extrakt s  kyselinou octovou a etanolom má expektoračný účinok

3. Éterový extrakt v malom množstve má mierny bronchodilatačný účinok

4. Alkoholový a éterový extrakt má respiračné stimulačný účinok

5. Éterový extrakt a odvar môže zvyšovať krvný tlak

6. Éterový extrakt má protikŕčové účinky;


Podbeľ sa neodporúča dlhodobo užívať vzhľadom na obsah pyrolizidinových alkaloidov. Samostatne podávaný tiež nie je vhodný pre deti a tehotné a dojčiace ženy.

Hlavné chemické zloženie v kvetoch zahŕňajú steroly, ako je faradiol, rutín, hyperin, triterpenoidních saponíny, triesloviny, vosky, éterický olej a taraxanthin.

Príprava čaju

Jedna čajová lyžička kvetov a rezaných lístkov sa dá do štvrť litra vody. Necháme prejsť varom a štvrť hodiny lúhujeme. Potom scedíme. Pijeme pomaly, 1-2 hrnčeky denne. Čaj neužívať dlhodobo.

Príprava obkladov

Čerstvé lístky očistíme a roztlačíme na kašu. Kašu pokladáme na poškodené miesto (na popáleniny, zle sa hojace rany, opuchnuté kĺby.) A obviažeme obväzom. POZOR nie na čerstvé otvorené rany.

Inhalácia

Do vriacej vody dáme jednu vrchovatú polievkovú lyžicu úborov a lístkov. Vdychujeme pod plachtou, opakujeme niekoľkokrát denne. Pozor ak ste alergik.

Pozrime sa v krátkosti ako sa na túto bylinku pozerá tradičná čínska medicína.

Kuan Dong Hua (Tussilago farfara L.)

Vlastnosti

Štipľavá, horkastá, mierne sladká, teplá vstupuje do  pľúc. 

Hlavný účinok: Zvlhčiť pľúca premeniť hlien a zastaviť kašeľ.

Jej použitie je skoro rovnaké ako na západe, avšak čínska medicína využíva iba kvetinu, zatiaľ čo v západnej tradícii sa používa kvet, stonka a list. Používa sa na zvlhčenie pľúc, pomáha tlačiť qi dole, transformuje hlien, a zastavuje kašeľ.

Je považovaná za vhodnú alternatívu pre každý typ kašľa alebo pískanie, či už je akútny alebo chronický.  Ďalším užitočným aspektom Kuan Dong Hua je, že aj keď sa transformuje hlien, bylina nevysušuje. Tradičná čínska medicína neberie tento zlato žltý kvet v plnom kvete za liečivú časť.  Namiesto toho zbiera kvetné puky, ktoré je potrebné vykopať pred alebo po zimnom slnovrate.

TCM varuje a navádza na opatrnosť lebo Kuan Dong Hua obsahuje alkaloidy pyrrolizidinu, ktoré môžu poškodiť pečeň.  Alkaloidy pyrrolizidinu nie sú rozpustné vo vode, takže čaj je bezpečný spôsob,  ako ho používať. Ak ho používate ako tinktúru, mali by ste ho obmedziť na krátkodobé použitie. Všeobecne je jasne, že bylinové čaje neužívame dlhodobo, ale toľko koľko treba.

Samoliečiteľstvo je vždy nebezpečné pokiaľ nevieme, čo konkrétne od byliny chceme.


FOTO

Share this article :

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.

Používa službu Blogger.
 
Design Template by panjz-online | Support by creating website | Powered by Blogger