žltozelená
Chuť:
Kvetinová, s nádychom anízu a mrkvy, spolu s trochou jemnej horkosti.
Použitie:
Kvetné stonky sú často kandizované a bola to obľúbená cukrovinka v dobe temna v Európe. Kvety sú zaujímavým doplnkom šalátov, ale väčšinou sa pestujú pre listy, ktoré sú silnejšej chuti.
Od 10. storočia sa angelika pestuje ako zelenina a liečivá rastlina. Používa sa na ochucovanie likérov do omelety na pstruhov. Dlhé jasne zelené stonky sa tiež kandizujú a používajú sa ako dekorácia jedla. Angelika je medzi mrkvovitými rastlinami jedinečná svojim prenikavým aromatickým zápachom, príjemným parfumom, ktorý sa úplne líši od feniklu, petržlenu, anízu, rasce alebo trebuľka. Porovnáva sa s pižmom a borievkou. Korene angeliky patria medzi najbežnejšie rastliny používané pri destilácii ginu, často sa používajú spolu s borievkami a koriandrom ako hlavná aromatická vlastnosť ginu. Okrem kulinárskeho použitia sú súčasťou džemov a omelety. Duté stonky angeliky sa môžu konzumovať ak sú čisté od listov, vykryštalizované v cukrovom sirupe sú krásne sfarbené do zelena.
Použitie
proti nadúvaniu a proti fermentácii, stimulujúce, podporujúce menštruáciu, potenie, expektorans, spasmolytické, harmonizujúce, znižujúce horúčku, stimulujúce tvorbu estrogénu.
Pokračovanie:
Allium schoenoprasum / cesnak pažítkový
Angelica archangelica / angelika lekárska
Bellis perennis / sedmokráska obyčajná
Borago officinalis / borák lekársky
Calendula officinalis / nechtík lekársky
Dianthus caryophyllus / klinček záhradný
Hibiscus sabdariffa / ibištek sudánsky
Ocimum basilicum / bazalka pravá
Rosa rugosa / ruža vrasčitá
Syringa vulgaris / orgován obyčajný
Taraxacum officinalis / púpava lekárska
Trifolium spp. / ďatelina
Tropaeolum majus / kapucínka väčšia
Trifolium spp. / ďatelina
Tropaeolum majus / kapucínka väčšia
Zverejnenie komentára
Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.