Ukážka z publikácie:
Jedlo bolo v skutočnosti vždy oblasťou, ktorá podporuje sociálnu interakciu, spája veľmi odlišných ľudí a zároveň umožňuje vyjadriť individualitu, kreativitu a emócie každého z nich. Ak sa jedlo používa uvážlivo, jedlo sa môže stať naším najcennejším spojencom, ktorý je zdrojom zdravia a uzdravenia. Aby sme to dosiahli, musíme sa najprv oslobodiť od viery vnucovanej našim vzdelávaním a našimi kultúrami a ďalej sa vzdialiť od falošných mýtov sprostredkovaných médiami. Keď pochopíme pravú podstatu jedla a jeho metabolickú funkciu, správne spôsoby varenia, správne kombinácie jedál, budeme mať kľúč k zdraviu.
Táto publikácia bola vytvorená s cieľom ponúknuť jednoduchú pomôcku zdravotníckym odborníkom aj ľuďom, ktorí sa chcú zoznámiť z poznatkami z oblasti potravinovej terapie: aby mohli sledovať a radiť svojim pacientom prostredníctvom diéty. Optimálne, liečiť nielen symptómy, ale predovšetkým liečiť organizmus (alebo ho aspoň podporovať) v prípade choroby.
VZŤAHY JIN A JANG
ETIOLÓGIA A PATOGENÉZA
Pre lepšie pochopenie podstaty patológie sa pozrieme tak na etiológiu (príčinu patológie), ako aj na patogenézu (proces vývoja a vývoja patogénu a negatívneho ovplyvňovania systému). Hlavnými faktormi prispievajúcimi k patológii TČM sú: environmentálne, emočné a niektoré ďalšie, ktoré súvisia skôr s fyzickou povahou.
Pochopením patogenézy môžeme pracovať na zvrátení jej účinkov a návrate k homeostáze. Pochopením etiológie pracujeme na prevencii opätovného výskytu patogénov.
Vzájomná závislosť
Jin a Jang sú protiklady, ale navzájom závislé. Príklady:
Oheň (Yang) by nehorel, nebyť paliva (Yin).
Ak hráte šport alebo tvrdo pracujete, ste v stave jangu. Vaše telo uvoľňuje pot, aby sa ochladilo, čo je Jin. Týmto sa vaše telo vráti do homeostázy. Keby sa tak nestalo, rýchlo by sme prešli do vyčerpaného stavu, ktorý by sa dal označiť ako prebytočný Yang. Rovnako tak, ak by ste boli v zime nesprávne oblečení (Yin), vaše telo by sa začalo triasť (Yang) pri pokuse o návrat tela späť do homeostázy. Keby sa tak nestalo alebo by ste nevrátili teplejšie prostredie, dostali by ste sa do podchladeného stavu, ktorý možno označiť ako prebytočný Yin.
Všeobecné princípy dietetiky východnej a západnej filozofie
Západ: hodnota stravy je vyjadrená obsahom bielkovín, sacharidov, tukov.
Východ: strava je chápaná podľa yin/yang a piatich prvkov. Jedlo je vyberané podľa konštitúcie človeka a modifikované podľa podnebia, ročného obdobia a akútneho či chronického ochorenia.
V čínskej medicíne je dobré trávenie spájané s dobrou funkciou sleziny. Vhodná strava podporuje funkciu sleziny a zabraňuje vzniku nerovnováhy v tele. Vhodná strava vedie k obnoveniu rovnováhy.
Vlastnosti potravín
Povaha potravín: chladná, svieža, neutrálna, teplá, horká
Povaha chladná: ochladzuje teplo, rozptyľuje oheň
Povaha svieža: mierne ochladzuje, osviežuje
Povaha horúca: výrazne zahrieva vypudzuje chlad, dopĺňa yang a oheň užíva sa na chladové príznaky
Povaha teplá: slabšia než horúca mierne zahrieva a doplňuje yang
Povaha vyrovnaná: neutrálnej povahy, harmonizuje máva diuretické účinky vyrovnaná a sladká
Surové
potraviny
Surové potraviny sú zvyčajne
ochladzujúce (jin). To znamená, že konzumácia surovej zeleniny v chladnom
ročnom období / podnebí, alebo ak je organizmu zima, môžete zeleninu napariť a
vyhýbať sa surovej zelenine, kým sa vaše podnebie, ročné obdobie alebo
organizmus nezmení.
Praženie
Praženie potravín dodáva jangovú
energiu jedlám bez ohľadu na to, aké sú ich teplotné vlastnosti pred pražením.
Napríklad, ak máte pchladzujúce jedlo, ako je brokolica, jeho pražením získate
„ohrievajúcu vlastnosť“. To je dobrá voľba pre chladnejšie podnebie alebo zimné
obdobie.
Zverejnenie komentára
Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.