Váš sprievodca svetom liečivých bylín
News Update :
Home » , , , , , » Zbierame liečivé rastliny v marci - podbeľ

Zbierame liečivé rastliny v marci - podbeľ

Natura Medicatrix: Laco Filo v streda 22. marca 2023 | 11:29

 Podbeľ lekársky / Tussilago farfara 

Podbeľ liečivý (Tussilago farfara) je liečivá rastlina z čeľade astrovitých, je vytrvalá s dlhým plazivým podzemkom. Listy začínajú rásť až po odkvitnutí. Vyskytuje sa v celej Európe a v Ázii. U nás rastie prevažne na vlhkých miestach, na poliach, pri vode, na lúkach, na brehoch potokov a v priekopách.

Využitie

Podbeľ lekársky má dezinfekčné a protizápalové účinky. Používa sa pri zápaloch horných ciest dýchacích k lepšiemu odkašliavaniu a na potlačenie zápalov. Užíva sa v náleve, samotný alebo v čajových zmesiach. Čerstvé lístky z odvaru sa prikladajú na spáleniny, opuchnuté a boľavé kĺby a na zle hojace sa vredy. Má mierny močopudný a antiastmatický účinok, expektoračný, zmäkčujúci, antitusický, protikatarový účinok. Ľudové liečiteľstvo odporúča obklady z jeho výluhu na zápaly žíl a ťažko sa hojace rany.

Podbeľ sa najčastejšie používa na zmiernenie zápalu. Ale antioxidačné vlastnosti podbeľu robia zázraky aj s pokožkou. Pomáha upravovať pokožku a znižuje jej oxidačný stres. Chráni pred mikrobami a dodáva pokožke mladistvý vzhľad. Podbeľ má antimikrobiálne účinky proti Bacillus cereus, Mycobacterium tuberculosis a Staphylococcus aureus

Moderné farmakologické účinky podbeľa

1. Odvar a etanolový extrakt ma antitusický účinok

2. Extrakt s  kyselinou octovou a etanolom má expektoračný účinok

3. Éterový extrakt v malom množstve má mierny bronchodilatačný účinok

4. Alkoholový a éterový extrakt má respiračné stimulačný účinok

5. Éterový extrakt a odvar môže zvyšovať krvný tlak

6. Éterový extrakt má protikŕčové účinky

Podbeľ sa neodporúča dlhodobo užívať vzhľadom na obsah pyrolizidinových alkaloidov. Samostatne podávaný tiež nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Má mutagénne vlastnosti.

Hlavné chemické zloženie v kvetoch zahŕňajú pyrolizidinové alkaloidy, steroly, ako je faradiol, rutín, hyperin, triterpenoidních saponíny, triesloviny, vosky, éterický olej a taraxanthin.

Homeopatia:

Tussilago Farfara (materská tinktúra) - Tinktúra sa vyrába z čerstvej rastliny.

Príčiny a symptómy:

Bežný homeopatický liek používaný pri ťažkostiach s kašľom a zápalom pľúc. Pri sťažnostiach na dýchavičnosť, ťažké dýchanie, neustály kašeľ. Pomáha zmierniť zápal slizníc. Tussilago farfara pomáha zlepšovať imunitu, bojuje proti infekciám. Bolesť hrdla s chrapľavým hlasom zmierňuje. 

Príprava čaju

Jedna čajová lyžička kvetov a rezaných lístkov sa dá do štvrť litra vody. Necháme prejsť varom a štvrť hodiny lúhujeme. Potom scedíme. Pijeme pomaly, 1-2 hrnčeky denne. Čaj neužívať dlhodobo.

Príprava obkladov

Čerstvé lístky očistíme a roztlačíme na kašu. Kašu pokladáme na poškodené miesto (na popáleniny, zle sa hojace rany, opuchnuté kĺby) a obviažeme obväzom.

Inhalácia

Do vriacej vody dáme jednu vrchovatú polievkovú lyžicu úborov a lístkov. Vdychujeme pod plachtou, opakujeme niekoľkokrát denne. Pozor ak ste alergik.

Kontraindikácie:

Vyhnite sa v tehotenstve a pacientom s ochorením pečene. Tehotenstvo/dojčenie. Nepodávať deťom do šesť rokov.

Interakcie:

Vysoké dávky podbeľa môžu interagovať s kardiovaskulárnymi liekmi. Zložka tussilagone vykazuje slabú protidoštičkovú a blokujúcu aktivitu vápnikových kanálov. Opatrnosť je namieste, ak sa podbeľ používa súčasne s antikoagulanciami (napr. warfarín) alebo protidoštičkovými látkami (napr. aspirín, klopidogrel, prasugrel).

Podbeľ môže nepriaznivo ovplyvňovať určité zdravotné problémy, lieky na predpis ako aj voľne predajné lieky, potraviny alebo iné doplnky stravy. Podbeľ môže byť nebezpečný pri použití pred chirurgickým zákrokom alebo inými lekárskymi zákrokmi.

Tradičná čínska medicína

Kuan Dong Hua (Tussilago farfara)

Vlastnosti

Štipľavá, horkastá, mierne sladká, teplá vstupuje do  pľúc. 

Hlavný účinok: Zvlhčiť pľúca premeniť hlien a zastaviť kašeľ.

Jej použitie je skoro rovnaké ako na západe, avšak čínska medicína využíva iba kvetinu, zatiaľ čo v západnej tradícii sa používa kvet, stonka a list. Používa sa na zvlhčenie pľúc, pomáha tlačiť QI dole, transformuje hlien, a zastavuje kašeľ.

Je považovaná za vhodnú alternatívu pre každý typ kašľa alebo pískanie, či už je akútny alebo chronický.  Ďalším užitočným aspektom Kuan Dong Huaj je, že aj keď sa transformuje hlien, bylina nevysušuje. Tradičná čínska medicína neberie tento zlato žltý kvet v plnom kvete za liečivú časť.  Namiesto toho zbiera kvetné puky, ktoré je potrebné vykopať pred alebo po zimnom slnovrate.

TCM varuje a navádza na opatrnosť lebo Kuan Dong Hua obsahuje alkaloidy pyrrolizidinu, ktoré môžu poškodiť pečeň.  Alkaloidy pyrrolizidinu nie sú rozpustné vo vode, takže čaj je bezpečný spôsob,  ako ho používať. Ak ho používate ako tinktúru, mali by ste ho obmedziť na krátkodobé použitie. Všeobecne je jasne, že bylinové čaje neužívame dlhodobo, ale toľko koľko treba.


Foto

Share this article :

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.

Používa službu Blogger.
 
Design Template by panjz-online | Support by creating website | Powered by Blogger