Váš sprievodca svetom liečivých bylín
News Update :
Home » , , » Publikácia: Kombinujeme lieky a bylinami

Publikácia: Kombinujeme lieky a bylinami

Natura Medicatrix: Laco Filo v streda 1. mája 2024 | 7:50

 Laco FILO

Kombinujeme lieky

s bylinkami a korením

toxicita - kontraindikácie – interakcieTáto publikácia je primárne určená pre pacientov, pre ktorých sú lieky životne dôležité a chcú používať aj alternatívne možnosti na podporu zdravia.

Kombinácia liek - bylinka môže pomôcť, ale môže mať až fatálne následky.

Preto doporučujem, aby si každý kto je na liekoch pozrel čo s daným liekom nie je kompatibilné.

Najvýraznejšie to uvidíme na grapefruite, ktorý sa neznáša snáď s každým komerčne predpísaným liekom.

 

Verím, že publikácia obohatí vašu knižnicu a zvýši povedomie ako pôsobia bylinky na organizmus spolu s liekmi.


Ukážka z publikácie:Achillea millefolium L.

rebríček obyčajný - řebříček obecný

 Iný názov: kunica, mačací chvost, myšochvost, stolistník, všekorenie, mačúch, jazýček, papradec řebříček obecný, myší chvost obyčajný

 Kontraindikácie: Ženy, ktoré sú tehotné, vyhnite sa užívaniu počas prvého trimestra tehotenstva, alebo dojčia, by nemali rebríček požívať, pretože môže vyvolať potraty a ovplyvniť menštruačný cyklus. Dlhodobé používanie (mesiace) môže viesť k fotocitlivosti a u citlivých jedincov sa môže vyvinúť vyrážka.

Esenciálny olej je kontraindikovaný v tehotenstve pre jeho emmenogogické a potratové účinky. Zvyšuje pohyblivosť čriev a preto môže teoreticky znížiť absorpciu liekov, ak sa užíva súčasne. Alergia na rodinu Asteraceae, tehotenstvo.

 Toxicita: Prchavý olej obsahuje tujón, ktorý je neurotoxickou zlúčeninou. Používa sa opatrne. Vysoké dávky môžu spôsobovať bolesti hlavy a fotocitlivosť. Je teratogenny pre plod. Môže spôsobiť kontaktnú dermatitídu.

 Interakcie: Vysoké dávky rebríčka môžu spomaliť zrážanie krvi. Ak sa užíva s liekmi, ktoré zriedia krv, ako je aspirín, klopidogrel (Plavix) a warfarín (Coumadin), môže to zvýšiť riziko krvácania.

Lítium. Rebríček môže zvýšiť množstvo lítia v tele, čo vedie k nebezpečným hladinám.

Lieky na zníženie žalúdočnej kyseliny s účinnou látkou cimetidín, famotidín, ranitidín, ezomeprazol, omeprazol, lansoprazol.

Lieky na vysoký krvný tlak. Lieky, ktoré spôsobujú ospalosť.Allium sativum L.

cesnak kuchynsky - česnek kuchyňský

Iný názov: česnek, cesnak

 Toxicita: Môže spôsobiť podráždenie žalúdočnej sliznice (najmä čerstvý cesnak). Vyvarujte sa pokiaľ je akutný zápal žalúdka, kyslý reflux alebo podráždenie slizničných povrchov.

Vysoké dávky môžu spôsobiť zápach z úst a pri dlhodobom užívaní zápach tela.

 Kontraindikácie: Nepoužívajte do/a 10 dní od chirurgického zákroku ani s liekmi, ktoré inhibujú zrážanie krvi.

Vyhýbajte sa nadmernému použitiu na začiatku tehotenstva kvôli možným emmenagógovým účinkom a hypotyreóze, pretože môžu spôsobiť zníženú absorpciu jódu štítnou žľazou (teoretická).

Ráno liek - večer jed

 Interakcie: Cesnak môže rušiť niektoré laboratórne testy. Dávajte pozor, ak užívate lieky na riedenie krvi (warfarín, heparín alebo enoxaparín). Ak užívate lieky na rozpúšťanie krvných zrazenín (altepláza, retepláza alebo streptokináza). Ak užívate lieky na pomoc pri opuchoch alebo zápaloch (nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), aspirín, ibuprofén alebo naproxén. Pozor ak užívate lieky, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi (glipizid, akarbóza, metformín alebo rosiglitazón). Môže potenciovať inzulín (inhibuje jeho rozklad). Buďte opatrní a poraďte sa so svojím lekárom, ak máte: astmu, problémy s krvácaním, s krvným tlakom, diabetes, HIV. Môže zosilniť účinky látok znižujúcich hladinu cholesterolu (teoreticky). Môže znížiť hladinu liečiva inhibítorov HIV proteázy. Ak ste alergický na peľ alebo rastliny, ako sú ľalie, amaryllis alebo špargľa môžu spôsobiť v organizme problém.Anethum graveolens L.

kôpor voňavý - kopr vonný


Iný názov: kopor, kopr

 Kontraindikácie: Abortívny a neurotoxický pri prekročení dávky na vnútorné použitie.

 Toxicita: nedohliadané

 Interakcie: Kôpor interaguje s lithiom. Kôpor môže zvýšiť množstvo lithia v organizme. Kôpor interaguje s liekmi na cukrovku.

 Poznámka: Podľa výskumníkov je kôpor vo všeobecnosti bezpečný, ale v zriedkavých situáciách môže viesť k alergickým reakciám, vracaniu, hnačke, svrbeniu úst alebo jazyka, žihľavke na jazyku a opuchu hrdla. Kôpor môže spôsobiť podráždenie pokožky u ľudí s alergiou na kôpor. Čerstvá šťava z kôpru môže tiež spôsobiť, že pokožka bude mimoriadne citlivá na slnko. To vás môže vystaviť väčšiemu riziku spálenia a rakoviny kože.

Estrogénové vlastnosti kôpru sú dostatočne vysoké na potlačenie normálneho estrálneho cyklu. Estrogén má účinky na sexuálnu diferenciáciu a reprodukciu, ale môže tiež zmeniť štruktúru a funkciu mozgu s účinkami na náladu, kogníciu a emocionálne správanie.

Kôpor má fytoestrogény alebo rastlinné zlúčeniny, ktoré sú podobné estrogénu a môžu pôsobiť v tele rovnako ako estrogén.

Apium graveolens L.

zeler voňavý - miřík celer

 

Iný názov: zelerové semeno, zeler divoký, celer obecný, miřík celer, zeler voňavý, apich obecný, bahnivý koper, celer, koper bahňiví, mirich, mirík, miříkový kořen, perašin, petruška, petržlen, zeler, zeller

 

Kontraindikácie: Kvôli dráždivému účinku prchavých olejov je pri akútnych obličkách kontraindikovaný. Prchavé oleje majú empirický emmenogogický a možný potratový účinok a počas tehotenstva sa mu treba vyhnúť. Empirické dôkazy tiež naznačujú zvýšenú fotocitlivosť v dôsledku furanokumarínov.

 Toxicita: Zeler má vysoký obsah sodíka, monitorovať pacientov s hypertenziou alebo zadržiavaním tekutín. Po manipulácii so zelerom infikovaným plesňami sa môže vyvinúť fotodermatitída, ktorá spôsobuje, že zeler produkuje vysoké hladiny psoralénov.

 Interakcie: Extrakty zo semien zeleru vykazujú inhibičnú aktivitu voči enzýmu CYP-450 (najmä CYP2D6). Byliny s antikoagulačnými/protidoštičkovými vlastnosťami môžu zvýšiť nežiaduci/toxický účinok látok s protidoštičkovými vlastnosťami. Môže dôjsť ku krvácaniu. Byliny s hypoglykemickými vlastnosťami môžu zvýšiť hypoglykemický účinok látok spojených s hypoglykémiou. Nesteroidné protizápalové látky môžu zvýšiť nežiaduci/toxický účinok nesteroidných protizápalových látok. Môže  dôjsť ku krvácaniu. Obsahuje salyciláty a môže zvýšiť nepriaznivý/toxický účinok, môže zvýšiť nežiaduci/toxický účinok trombolytických látok. Môže dôjsť ku krvácaniu.

 Poznámka: Syndrom krížených korenín - potravín s niekoľkými druhmi potravín, ako je palina - zeler - korenie, zeler - palina - breza - korenie, palina - fenikel, palina - broskyňa, palina - horčica a palina - harmanček.

Zeler je úzko spätý s brezou a palinou a často sa označuje ako zelerový syndróm brezy, kedy si imunitný systém pomýlil jedlo s peľom. Príznaky sú zvyčajne mierne a môžu zahŕňať svrbenie alebo brnenie v ústach, perách alebo hrdle.


Artemisia absinthium L.

palina pravá - pelyněk pravý

 

Iný názov: palina, absinthium, stříbrník hořký

 Kontraindikácie: V tehotenstve a počas laktácie kvôli stimulačným účinkom na maternicu. Je teratogenná pre vysoký obsah thujonu! Artemisia absinthium by sa mala používať opatrne u jedincov, ktorí trpia záchvatmi alebo užívajú lieky na záchvaty, ako je fenobarbital, kyselina valproová, primidón, gabapentín, karbamazepín a fenytoín.

Opatrnosť pri žalúdočných a peptických vredoch, dráždivých/nervových stavoch a poruchách záchvatov. Alergia na rodinu Asteraceae.

 Toxicita: Fyziologicky pôsobia ako olej z paliny a výťažok z absinthu ako látky tlmiace nervy. Zložka tujón (izolovaný a vo vysokých dávkach) je neurotoxický a spôsobuje bolesti hlavy, paralýzu, zníženú koordináciu a (euforické) halucinácie. Tieto účinky sa považujú za reverzibilné. Thujon nie je vo vode dobre konzervovaný, takže extrakcie vody sú bezpečnejšie ako extrakcie alkoholom.

Dlhodobé alebo vysoké dávkovanie môže spôsobiť bolesti hlavy, podráždenie žalúdka a nebezpečne ovplyvniť srdce a tepny.

 Vedľajšie účinky Artemisia absinthium sú nevoľnosť, vracanie, bolesti svalov, záchvaty, zlyhanie obličiek, nespavosť, halucinácie a tras. Pri dlhodobom užívaní vznika neurodegenerácia mozku a rozpad osobnosti. Zriedkavé dedičné ochorenie krvi nazývané porfýria. Palina obsahuje thujón, ktorý môže spôsobiť záchvaty. Existuje obava, že palina môže spôsobiť záchvaty častejšie u ľudí, ktorí sú na ne náchylní ako aj epileptické záchvaty.

 Interakcie: Artemisia absinthium by sa mala používať opatrne u jedincov, ktorí trpia záchvatmi alebo užívajú lieky na záchvaty (antikonvulziva), s účinnou látkou ako je fenobarbital, kyselina valproová, primidón, gabapentín, karbamazepín  a fenytoín. Mali by ste sa vyhnúť paline, ak ste tehotná, dojčíte alebo užívate určité lieky. Okrem toho by ho nemali užívať ľudia s epilepsiou a problémami s obličkami. Jeho dlhodobá bezpečnosť nie je známa.


OBSAH:

 

Na úvod

15

Všeobecne o bylinách

19

Hlásenie o vedľajších účinkoch

23

Špeciálna časť

25

Abies alba

27

Achillea millefolium

28

Acorus calamus

29

Actaea racemosa

30

Aesculus hyppocastanum

31

Agrimonia eupatoria

32

Agropyron repens

33

Ajuga reptans

34

Alchemilla vulgaris

35

Allium sativum

36

Allium ursinum

37

Aloe barbadensis

38

Anethum graveolens

39

Althaea officinalis

40

Angelica archangelica

41

Angelica sinensis

42

Apium graveolens

43

Arctium lappa

44

Arctostaphylos uvaursi

45

Armoracia rusticiana

46

Arnica montana

47

Artemisia absinthium

49

Artemisia vulgaris

51

Asarum europaeum

53

Asclepias tuberosa

54

Aspidosperma quebracho

55

Astragalus membranaceus

56

Avena sativa

57

Bacopa monnieri

58

Baptisia tinctoria

60

Berberis vulgaris

61

Betula pendula

62

Bistorta officinalis

63

Borago officinalis

64

Boswellia serrata

65

Brassica alba

66

Bupleurum falcatum

67

Calendula officinalis

69

Callisia fragrans

70

Calluna vulgaris

71

Camellia sinensis Kuntze

72

Capsella bursa-pastoris

73

Capsicum frutescens

74

Carum carvi

75

Cassia angustifolia

76

Caulophyllum thalictroides

78

CBD

79

Centella asiatica

82

Centaurium erythraea

83

Cephaelis ipecacuanha

84

Chamaelirium luteum

85

Chelidonium majus

86

Cichorium intybus

88

Cinnamomum verum

89

Citrus x paradisi

90

Coffea arabica

91

Coleus forskolii

93

Commiphora molmol

94

Commiphora wightii

95

Coriandrum sativum

96

Corydalis spp.

97

Corylus avelana

98

Crataegus laevigata

99

Cuminum cyminum

100

Curcuma longa

101

Cydonia oblonga

103

Cynara scolymus

104

Cytisus scoparius

105

Dioscorea villosa

106

Echinacea spp.

107

Echium vulgare

108

Eleutherococcus senticosus

109

Equisetum arvense

110

Eucalyptus globulus

111

Eupatorium canabinum

112

Euphrasia rostkoviana

113

Fallopia japonica

114

Ficus carica

115

Filipendula ulmaria

116

Foeniculum vulgare

117

Fucus vesiculosus

118

Fumaria officinalis

119

Galium aparine

120

Gaultheria procumbens

121

Gentiana lutea

122

Ginko biloba

123

Glycyrrhiza glabra

124

Guaiacum officinale

125

Gymnema sylvestre

126

Hamamelis virginiana

127

Harpagophytum procumbens

128

Hippophae rhamnoides

129

Humulus lupulus

131

Hydrangea arborescens

132

Hydrastis canadensis

133

Hypericum perforatum

134

Hyssopus officinalis

137

Chenopodium album

138

Inula helenium

139

Iris spp.

140

Juglans nigra

141

Juniperus communis

142

Laurus nobilis

143

Lavandula officinalis

144

Leonurus cardiaca

145

Levisticum officinale

146

Lysimachia nummularia

147

Mahonia aquifolium

148

Malva sylvestris

149

Marrubium vulgare

150

Matricaria chamomilla

151

Matricaria recutita

152

Medicago sativa

153

Melilotus officinalis

154

Melissa officinalis

155

Mentha x piperita

156

Momordica charantia

157

Morus spp.

158

Myristica fragrans

159

Nasturtium officinale

160

Nepeta cataria

161

Oplopanax horridus

162

Origanum vulgare

163

Panax gingsen

164

Passiflora incarnata

165

Paulinia cupana

166

Pimpinella anisum

167

Piper methysticum

168

Piper nigrum

169

Populus spp.

170

Quercus alba

171

Rauwolfia serpentina

172

Rhamnus purshiana

173

Rhamnus frangula

174

Rheum palmatum

175

Rhodiola rosea

177

Rosmarinus officinalis

178

Rubus idaeus

179

Rumex crispus

181

Salix spp.

182

Sambucus nigra

183

Schisandra chinensis

184

Scrophularia nodosa

185

Serenoa repens

186

Silybum marianum

187

Smilax officinalis

188

Solidago virgaurea

189

Stachys offincialis

190

Symphytum officinale

191

Tabebuia avellanedae

192

Taraxacum officinalis

193

Thymus vulgaris

195

Tilia cordata

196

Trifolium pratense

197

Trigonella foenum-graecum

198

Turnera diffusa

199

Tussilago farfara

200

Uncaria tomentosa

201

Urtica dioica

202

Vaccinium myrtillus

203

Valeriana officinalis

204

Verbascum thapsus

205

Verbena officinalis

207

Withania somnifera

208

Zingiber officinalis

209

Slovník latinsko - slovensko – český

211

Slovník slovensko - latinsko – český

217

Slovník česko - latinsko – slovenský

223

Prehľad základných pojmov

229

Použitá literatúra

236


Share this article :

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.

Používa službu Blogger.
 
Design Template by panjz-online | Support by creating website | Powered by Blogger