Pages - Menu

streda 7. mája 2025

Agát biely (Robinia pseudoacacia)

 Agát biely (Robinia pseudoacacia


komplexný pohľad na liečivé využitie z pohľadu západnej naturopatie, TČM a ayurvédy.

Tradičná čínska medicína (TČM)

V systéme tradičnej čínskej medicíny nepatrí agát biely medzi klasické, všeobecne známe byliny, keďže ide o dovozovú rastlinu (čínsky názov pre agát biely je 刺槐 ci huai, doslova „tŕnitý agát“, známy aj ako yang huai 洋槐 – „cudzokrajný agát“). Napriek tomu sa v niektorých čínskych provinciách (napr. v Ľudovej medicíne Guizhou) používal kvet agátu ako liečivo a moderná čínska fytoterapia ho zaradila do svojho repertoáru. V TČM terminológii sa kvet agátu označuje ako 刺槐花 (ci huai hua) a niekedy sa považuje za analógiu byliny 槐花 (huai hua), čo je kvet sophory japonskej (Styphnolobium japonicum) – ten je v TČM oficiálnym liekom na zastavenie krvácania. Je dôležité rozlíšiť „pravý“ huai hua (sophora) od „cudzokrajného“ agátu (ci huai), pretože majú mierne odlišné vlastnosti.

Vlastnosti (chuť, povaha, príslušnosť k orgánom) – TČM

Podľa záznamov v čínskej herbologickej literatúre (napr. Zhongyao Da Cidian – Veľký slovník čínskej medicíny) má ci huai hua (kvet agátu) nasledovné vlastnosti:

  • Chuť (, wei): Sladká (gan, ). Sladká chuť v TČM dopĺňa Qi a pôsobí harmonizačne na stredný ohnisko, často aj zvlhčuje a zmierňuje kŕče. U agátu sladká chuť odráža obsah cukrov a glykozidov v kvete. Sladká chuť prispieva k upokojujúcemu a vyživujúcemu účinku – v súlade s pozorovaním, že agát upravuje trávenie a upokojuje žalúdočnú Qi.
  • Povaha (, xing): Neutrálna (ping, ). Kvet agátu nie je ani horúci, ani chladný podľa TČM. To znamená, že ho možno použiť pri stavoch horúceho aj chladného charakteru, hoci jeho hlavná funkcia (zastavenie krvácania z horúčosti) naznačuje, že mierne chladivý efekt tam je. Oficiálne sa však uvádza neutrálna povaha – byliny neutrálnych vlastností sú šetrné a vyvážené, vhodné aj pre dlhodobejšie užívanie.
  • Príslušnosť k orgánom (归经, gui jing): Nie je jednoznačne uvedená vo všetkých prameňoch, ale podľa účinkov môžeme usúdiť, že ci huai hua vstupuje do dráhy Pečene (Gan) a dráhy Hrubého čreva (Dachang), prípadne aj dráhy Pľúc (Fei). Zdôvodnenie: Pečeň riadi krv a uchováva ju v cievach – kvet agátu zastavuje krvácanie (hlavne pečeňové a menštruačné krvácanie), takže určite ovplyvňuje krv patriacu k Pečeni. Hrubé črevo je spojené s hemoroidálnym krvácaním a ci huai hua sa používa pri krvácaní z konečníka. Niektoré zdroje uvádzajú aj účinok na Pľúca (zastavuje hemoptýzu – vykašliavanie krvi), takže mohla by vstupovať aj do dráhy Pľúc. Pre zjednodušenie: kanály Pečeň, Hrubé črevo a Pľúca sú pravdepodobne ovplyvnené.
  • Ďalšie charakteristiky: Sladká chuť naznačuje aj tonizačný účinok na Qi Sleziny (možno preto agát zlepšuje chuť do jedla a trávenie). Neutrálna povaha znamená, že by nemal poškodiť Yin ani Yang – to je výhoda oproti sophore (Huai hua), ktorá je horká a chladná a mohla by oslabiť Yang Sleziny pri dlhodobom užívaní. Agátový kvet je teda v TČM vnímaný ako jemnejšia bylina v porovnaní s tradičným huai hua.

Účinky a indikácie – TČM

V tradičnej čínskej medicíne by ci huai hua spadal do kategórie bylín zastavujúcich krvácanie (止血, zhǐ xuè yào). Hlavné účinky a indikácie podľa TČM zdrojov sú:

  • Zastavuje krvácanie (止血, zhǐ xuè): Toto je primárny účinok kvetu agátu v TČM. Konkrétne je indikovaný pri krvácaní z tzv. Horúcej krvi (热出血). Typické príklady:
    • Hemoptýza (咯血, kǎ xuè)
    • Krvácanie v tráviacom trakte (črevné krvácanie, 肠下血)
    • Krvavá stolica a hnačka s krvou
    • Nadmerná menštruácia a metrorágia (崩漏, bēng lòu)
  • Ochladzuje krv a zastavuje krvácanie z horúčosti (凉血止血
  • Upokojuje Pečeň (平肝) a prečisťuje horúčosť pečene (清肝泻火
  • Upokojuje ducha (安神) – vedľajší účinok

Zhrnutie účinkov a indikácií v TČM:

Funkcia TČM

Konkrétne použitie (TČM diagnózy)

Zastavuje krvácanie (止血)

Hemoptysis (vykašliavanie krvi), hematochezia (krv v stolici), krvácajúce hemoroidy, silná menštruácia

Ochladzuje krv (凉血)

Krvácanie z horúčosti (re xue): napr. kruté akné s krvácaním, epistaxa (krvácanie z nosa) z horúčosti v krvi

Prečisťuje pečeňový oheň (清肝火)

Červené oči, závraty, podráždenosť, vysoký tlak (pečeňový yang stúpa) – analogicky k Huai Hua

Utišuje pečeň (平肝)

Bolesti hlavy z pečene, závraty, tinitus z pečeňového yang

Posilňuje Yin (mierne) a Qi Sleziny

Slabé vyživenie Sleziny (sladká chuť) – použiteľné pri krvácaní z nedostatku Yin, pretože neochladzuje príliš (neutralita)

Ukľudňuje ducha (安神)¹

Nespavosť, nervozita pri horúčosti v srdci (nepriama indikácia – sladká chuť harmonizuje stred a upokojuje)

Účinné látky a výskum – západný pohľad

Agátový kvet obsahuje rozmanité fytochémiké látky, ktoré podmieňujú jeho liečivé vlastnosti:

  • Flavonoidy
  • Silice (éterické oleje)
  • Aminokyseliny a ich deriváty
  • Triesloviny (taníny)
  • Sacharidy a polysacharidy
  • Bielkoviny a lektíny
  • Ďalšie látky

 

Výskum: Moderné vedecké štúdie sa zamerali na viaceré aspekty agátu:

  • Antioxidačný a protizápalový účinok: Extrakty z kvetov preukázali silnú antioxidačnú aktivitu (vďaka flavonoidom) a tiež schopnosť tlmiť zápalové procesy. In vitro testy potvrdili inhibíciu niektorých enzýmov zápalu a ochranu buniek pred oxidačným stresom pomocou extraktu z agátových kvetov. To podporuje tradičné použitie pri zápalových ochoreniach ako reuma či zápaly slizníc.
  • Antibakteriálne a antivírusové pôsobenie: Ako bolo uvedené, existujú dôkazy, že extrakt kvetu inhibuje rast niektorých baktérií (napr. Staphylococcus aureus a E. coli), pravdepodobne vďaka synergii flavonoidov a tanínov. Štúdia z roku 2021 zistila výrazný baktericídny efekt etanolového extraktu z kvetov agátui. Ďalší výskum naznačil antivírusový potenciál – napr. šťava z listov agátu brzdila množenie určitých vírusov v laboratorných podmienkach. Tieto výsledky korešpondujú s ľudovým používaním pri infekciách.
  • Imunomodulácia a protinádorový výskum: Čínske štúdie s extraktom Huai Hua (čo môže zahŕňať aj kvet agátu, hoci tradične ide o iný druh – Sophora japonica) uvádzajú posilnenie imunitných funkcií a ochranný efekt napr. pri ochoreniach obličiek. Konkrétne izolované polysacharidy TRPPS z agátu posilnili imunitnú odpoveď na vakcínu u zvierat. Zaujímavý je aj výskum cytostatického účinku – flavonoid akacetín z agátu vykázal sľubné výsledky proti niektorým nádorovým bunkám v laboratóriu (mechanizmom indukcie apoptózy). Taktiež prítomný benzoaldehyd sa spomína ako látka s antitumorálnymi účinkami. Hoci ide o predbežné dáta, naznačuje to potenciál agátu v onkologickom výskume.
  • Iné oblasti: V homeopatii prebehol klinický test s homeopatickým liekom Robinia pseudacacia u pacientov s refluxom, ktorý ukázal štatisticky významné zlepšenie symptómov GERD oproti placebu. To nepriamo potvrdzuje tradičný účinok agátu na zníženie kyslosti žalúdka. Výskumy tiež analyzovali esenciálny olej z kvetov – GC-MS analýza identifikovala desiatky prchavých zlúčenín, z ktorých viaceré majú antimikrobiálnu aktivitu.

Celkovo moderná veda podporuje mnohé z tradične uvádzaných účinkov agátu (antispazmodické, antimikrobiálne, protizápalové, antioxidačné, imunomodulačné). Ešte je potrebné viac klinických štúdií, ale už teraz je jasné, že táto invázna drevina môže mať aj farmakologický prínos.

Receptár

Úvod do problematiky Agátu bieleho.

Ďalšie informácie z pohľadu ayurvedy

Komplexný pohľad agátu bieleho nájdete TU

Bibliografia

Foto 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.