Alkaloidy — zložité dusíkaté zlúčeniny alkalickej (bázickej) povahy, zvyčajne so silným fyziologickým účinkom. Tvoria sa z aminokyselín.
Ak v nich dusík nie je viazaný heterocyklicky (napr. jednoduché deriváty aminokyselín, ako je efedrín), alebo nereagujú alkalický (napr. kolchicín jesienok), nazývajú sa protoalkaloidy. Ak majú iný prekurzor ako aminokyseliny (napr. alkaloidy ľuľka a kýchavice), ideo pseudoalkaloidy.
Alkaloidy sa významne akumulujú najmä v čeľadi makovitých (Papaveraceae) a ľuľkovitých (Solanaceae). Delia sa na viacero chemických typov. Chinolínový typ alkaloidov je zastúpený v čeľadi plavúňovitých (Lycopodiaceae) a rutovitých (Rutaceae), kolchicínový v ľaliovitých (Liliaceae), indolový najmä v marenovitých (Rubiaceae) a zimozeleňovitých (Apocynaceae); veľmi rozsiahly izochinolínový typ je v mnohých dvojklíčnolistových rastlinách a tropanový v ľuľkovitých (Solanaceae).
Alkaloidy majú chemicky rôznorodú konštitúciu a rôznorodé je aj ich terapeutické použitie. Užívajú sa napr. pri malárii (chinin) a horúčke, znižujú krvný tlak (alkaloidy rauwolfie), pôsobia proti leukémii (alkaloidy zimozeleňa). Pre špecifické terapeutické účinky a toxicitu ich môže ordinovať iba lekár.
Použitá literatúra: Kresanek-Dugas: Prirucny atlas liecivych rastlin
Foto: internet
Prednášky na tému AFRODIZIAKA, príprava bylinných zmesy a podobné témy podľa zaujmu si môžete objednať tu Sú určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnu cenu... (len cestovne naklady).
Slovník: Alkaloidy
Natura Medicatrix: Laco Filo v štvrtok 6. februára 2014 | 8:30
Related posts:
If you enjoyed this article just click here, or subscribe to receive more great content just like it.
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
Používa službu Blogger.
Zverejnenie komentára
Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.