Publikácia v predaji
Formát A4, 228 strán
Kniha, ktorá nesmie
chýbať v knižnici bylinára.
News Update :

Recepty pre zdravie

Kurzy, semináre, prednášky

Cenník fotografii

Natura Medicatrix: Laco Filo v pondelok 31. marca 2014 | 16:40

pondelok 31. marca 2014

Mať svoj interiér dotvorený originálne je snom snáď každého človeka. Ako finančne utiahnuť designový interiér? Čo tak solitér. Obraz na stene. Nie je to jednoduché riešenie? Veľkoplošná fotografia z atraktívni váš priestor. Obraz ktorý navodí letnú atmosféru a v zime poteší oko? Exkluzívny obraz parku s prekrásnou zeleňou, zdravými stromami prekvapí nejedného návštevníka vašej obývačky. Môžete ho mať na plátne, ktoré je vysoko efektívne, natiahnuté na blind ráme a tým ho netreba rámovať. Môže byť na matnom papieri a zarámovaný, ba dokonca nalepený na sololit a zavesený do interiéru.
Nie je podmienka mať na stene jednu veľkú fotografiu, v pohode v ráme, ktorý ladí s nábytkom môžeme dať vedľa seba dva až osem fotografii. Každý z nás vie čo sa nám páči, každý z nás vie ako chce mať stenu ozdobenú.

 
Ukážka z katalógu: (pre zväčšenie kliknite na obrázok)
 
FENG SHUI

 



 
Interiérová fotografia
 
 
 
Volajte 0944 507 418 alebo píšte si pre katalóg.

Cenník fotografíí pre harmonizáciu interiéru a fotografie pre dušu.

Plátno
70 x 90 cm
155 Eur
 
90x120  cm
225 Eur
 
 
 
Papier matný:
30 x 40 cm
30 Eur
 
40 x 50 cm
40 Eur
 
50 x 60 cm
45 Eur
 
70 x 90 cm
85 Eur
 
70 x 100 cm
90 Eur
 
 
 
Papier Kodak Metalic
30 x 40 cm
  40 Eur
 
40 x 50 cm
  50 Eur
 
50 x 60 cm
  85 Eur
 
70 x 90 cm
115 Eur
 
70 x 100 cm
185 Eur

Iný rozmer množstevné alebo fotografia na zákazku, cena dohodou.

Vyžiadajte si katalóg

komentárov | | Pokračovanie...

Angelica chinensis - Angelika čínska

Angelika čínska
Latinský názov: Angelika sinensis

 
Používa sa v čínskej tradičnej medicíne už viac ako 2000 rokov, má vazodilatačné a antispazmatické účinky. Bylina býva pre svoje​ vynikajúce účinky, používaná najmä pri ženských ťažkostiach, označovaná ako ženský žen - šen. Obsahuje kumarín, ktorý vykazuje antikoagulačné vlastnosti, upravuje nepravidelné krvácanie, znižuje riziko trombózy, posilňuje krvný obeh. Extrakt z koreňa sa využíva pri nepravidelnej, nedostatočnej alebo naopak príliš silnej menštruácii. V ľudovom liečiteľstve sa uvádza, že prospieva napr. k rovnováhe ženských hormónov, ma vplyv na veľkosť poprsia (teda podporuje zdravú produkciu progesterónu, ktorý je významným faktorom zdravého vývoja pŕs), podporuje činnosť žliaz s vnútornou sekréciou, uľahčuje pôrod, upravuje nepravidelnú bolestivú menštruáciu. Má upokojujúce účinky, pomáha vypudiť zbytky placenty po pôrode, odstraňuje návaly horúčosti. Zmierňuje klimakterické príznaky. Pomáha proti vysušeniu pošvovej sliznice. Angelika čínska sa používa pri posilnení krvného obehu, proti vysokému krvnému tlaku, zápche, cukrovke, anémii, ochorenia obličiek, pľúcnym chorobám a pre celkové posilnenie lymfatického systému. Upravuje bolestivé kŕče tráviaceho ústrojenstva. Užíva sa pri ťažkostiach s trávením, pri nechutenstve. Má upokojujúce účinky, pomáha pri predráždenosti, nespavosti a úzkosti. Angelika stimuluje tvorbu a aktivitu bielych krviniek a podporuje tvorbu gama-interferónu, čím posilňuje imunitný systém.

Tradiční čínski herbalisti vravia, že v čínskej medicíne tento koreň sa nikdy nepoužíva samostatne, ale v kombinácii s inými liečivými látkami. Práve synergické účinky tohto koreňa s inými látkami sú zodpovedné za zlepšenie symptómov.

Kontraindikácie
Angeliku čínsku nesmú užívať pacienti, ktorí majú problémy so zrážanlivosťou krvi alebo užívajú napr. Warfarín. Angelika čínska patri medzi rastliny ovplyvňujúce účinok warfarínu (ma inhibičný účinok na zhlukovanie krvných doštičiek).

Tradičná čínska medicína vraví
Je kontraindikovaná v prípadoch vlhké teplo, stagnácia v strede pľúc, ohnivé teplo s hlienom, pri nedostatku yin so žiariacim jangom, pretože je teplé a má sladké vlastnosti. Okrem toho si treba dať pozor v prípadoch riedkej stolice.

Spôsob použitia:

Dávkovanie a frekvencia použitia je u bylinných extraktov prísne individuálne záležitosť. Ak sa rozhodujete sami, tak treba načerpať informácie z dôveryhodných zdrojov alebo sa poradiť s odborníkom na daný problém. Účinné dávky sú závislé na viacerých faktoroch, ako je napríklad optimálne volené jedno rázové množstvo byliny či extraktu na danú telesnú váhu, aktuálny zdravotný stav či hĺbku zdravotných ťažkostí obecne. Zároveň treba brať do úvahy súčasné užívanie liekov a/alebo iných bylín či dokonca potravinových doplnkov - vitamínov. Spôsob stravovanie, životospráva, životný štýl atď.

Zlatým pravidlom je, ak nemáte žiadne odporúčanie od odborníka, začínať užívať akúkoľvek bylinu vždy v menšej dávke, aby ste zistili jeho účinky na sebe. Ak sa neprejavia žiadne vedľajšie účinky tak postupne sa zvyšuje užívanie 1x denne, 2x denne alebo 3x denne, podľa toho o akú bylinu sa jedna. Pre účinnú fytoterapiu je rozhodujúcim faktorom pravidelnosť, dostatočne dlhá doba aplikácie. Každá bylina alebo kombinácia bylín má svoju receptúru a spôsob použitia ako aj jej možnosti použitia. Preto si nechajte poradiť od odborníka.
Angeliku čínsku užívame ako odvar z 1,5 až 2 gramov drogy, ktorý pijeme 1x - 2x denne. Pri nervových chorobách alebo vyčerpania môžeme použiť liehovú tinktúru.

Pestovanie:

Angelika je veľmi statná trvalka s repovitým, aromatickým podzemkom. Priama, dutá, oblá ryhovaná stonka dorastá až do výšky dvoch metrov. Listy sú Veľké, pošvovité, 2 až 3x trojene sperené, ostré pílkovité. Vrcholové okolíky sú pologuľovité, husté, o priemere až 15 cm má priemerne 30 okolíkov. Plodom je vajcovitá až podlhovastá dvoj nažka hnedastej farby. Kvitne v júli a auguste. Na liečebné účely sa angelika pestuje. Predmetom zberu je koreň.

Možnosti a informácie ako aj poradenstvo v rámci fytoterapie Vám môžem poskytnúť na mojich prednáškach.
Prednášky nie len na tému BYLINIEK a KORENÍN, príprava bylinných zmesi a podobné témy podľa záujmu si môžete objednať tu. Sú určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnú cenu.
Prednášky trvajú priemerne 1 hodinu a k tomu poskytujem priestor aj na diskusiu.

Foto
komentárov | | Pokračovanie...

Predávkovanie: Aloe vera

Liečivý sukulent, zázračná zelenina. Tak by sa dala stručne definovať rastlina pochádzajúca zo severnej Afriky, Kanárskych ostrovov a Kapverd. Aloe Vera skrýva liečiva vo svojich dužinatých listoch, z ktorých sa získava gél. Ten slúži na hojenie rán i vnútorné použitie. Aloe Vera má ale využitie oveľa širšie.

Aloe je extrakt z rastliny aloe, ktorý sa používa v mnohých produktoch starostlivosti o pleť. Otrava Aloe nastane, keď niekto prehltne túto látku, koncentrovanú či list alebo gel. Avšak, aloe je pomerne slabo jedovaté.
Konzumácia neprimeraného množstva aloe môže vyvolať otravu.

Aloe sa nesmie používať počas tehotenstva, spôsobuje  sťahy maternice. Tiež by sa nemalo používať počas kojenia, kojencovi môže vyvolať hnačku. Vnútorne neužívame prípravky z aloe pri hemoroidoch a počas menštruácie. Predávkovanie môže spôsobiť nadmerné prekrvenie brucha a panvy, môže mať laxatívny účinok a spôsobiť podráždenie obličiek.

Konzumácia prípravkov z aloy sa neodporúča viac ako tri mesiace, pretože môžu vyvolať v ľudskom organizme prudkú reakciu. Z tohto dôvodu je potrebné poradiť sa s lekárom skôr, než začneme nejaký prípravok vnútorne užívať.

Jedovaté zložka

aloín

Kde ho nájdeme
Aloe obsahuje množstvo rôznych výrobkov, vrátane:

lieky
kozmetika
krémy na ruky

Príznaky predávkovania
dýchacie ťažkosti (z dýchania v látke)
hnačka
strata zraku
vyrážka
silná bolesť brucha
kožná dráždivosť
opuch hrdla (čo môže spôsobiť ťažkosti s dýchaním)
zvracanie

Ľudia s krvnou skupinou 0 a B ju nemajú užívať.

Aloe je pomerne slabo jedovaté. Zvyčajne nie je potrebné liečba.
V zriedkavých prípadoch, to môže spôsobiť, aby ste mali alergickú reakciu, ktorá môže byť nebezpečná. Vyhľadajte lekársku pomoc, ak vyrážka, pocit stiahnutie hrdla, ťažkosti s dýchaním alebo bolesť na hrudníku rozvíjať.

Prehľad liečebných účinkov a použitie aloe vera:

PITIE ŠŤAVY:
regulácia vylučovania, na zlepšenie peristaltiky, zápcha, ochabnutosť čriev
potlačená menštruácia
dodanie energie
artritída
cukrovka
žalúdočné vredy
trávenie
zlý dych
bolesť hlavy
vysoký TK
nespavosť
zápal hrubého čreva
preležaniny (dekubity)
stimulácia imunity
AIDS

LOKÁLNE APLIKÁCIE GÉLU (ŠŤAVY):
odolnosť proti zubnému kazu
zlepšenie hojenia a analgetický účinok po zásahoch v dutine ústnej
parodontóza
zlepšenie prijatie zubných protéz, umelých zubov
liečba menších a stredných popálenín
liečba popálenín spôsobených slnkom a ožiarením
liečba popálenín vzniknutých mrazom (omrzliny)
porušená pokožka
zlepčení ochrany pred tvorbou jaziev
fytoncídne účinok (ale len na niektoré kmene baktérií)
akné, vyrážky, zápaly kože, vredy, uhry
plešatosť
bodnutie hmyzu
svalové kŕče (vhodné doplniť s vnútorným užívaním magnézia)
natiahnuté svaly (ľadový obklad zo zmrznutej šťavy a jemná masáž pleťovou vodou s aloe)
lupienka
rakovina kože
kožné vredy
ekzémy
odreniny
zapareniny
opar
plesňové infekcie
slnečné spáleniny
zäkčovanie pokožky
zmenšenie svrbenie u rôznych problémov
prevencia pľuzgierov a liečba pľuzgierov
prevencia jaziev, obmedzenie tvorby jaziev a liečba jaziev
prevencia a liečba výronov
udržanie hladkej pleti
antrachinony v aloe vera majú anestetický účinok, to znamená, že rastlina znecitlivie (upokojí) oblasť a zároveň lieči (dr. Wolfe)
gél má schopnosť ničiť určité baktérie, plesne a vírusy
má schopnosť rozťahovať cievy a zlepšovať prekrvenie v oblasti, kde je aplikovaný (cievne problémy)
protizápalové účinky zmenšujú opuch pokožky a svalov
podporuje transport živín do hlbších vrstiev kože
obsahuje komplex rastových (regeneračných) faktorov, ktorých pôsobenie však môže byť niekedy stlmené inými obsahovými látkami (najmä dráždivými látkami miazgy, ktoré môžu bunky i zabíjať)

KOZMETIKA:
dezodorant
Voda po holení
mydlo
šampón
vlasový kondicionér
telové a pleťové krémy
Využitie aloe v kozmetike:
v kozmetike sa pre svoje liečivé účinky stalo hitom posledných rokov. Veľké kozmetické firmy z výťažku aloe vera vyrábajú vynikajúce prípravky určené na starostlivosť o pleť. zo šťavy z listov sa pripravuje liečivý hydratačný krém, ktorý pôsobí blahodárne najmä na suchú pleť. Efektné a účinné sú aj gély s obsahom aloe.

Aplikácia rozrezaného listu na pokožku:
popálenie
pomliaždenie
ranky
opuchy
bodnutie, uštipnutia hmyzom
liečenie a prevencia jaziev

Obväz napustený GELOM ALOE
Popáleniny a iné zranenia oblasť vyčistíme a vydezinfikujeme, potom pokryjeme obväzom s gélom

HISTORICKÉ INDIKÁCIE:
ošetrovanie poranení
ošetrovanie popálenín
bolesť žalúdka
zápcha
bolesť hlavy
bodnutie hmyzom
strata hlasu
choroby ústnej dutiny a ďasien
problémy s obličkami
podráždenie kože

Možnosti a informácie Vám môžem poskytnúť na mojich prednáškach.
Prednášky nie len na tému BYLINIEK a KORENÍN, príprava bylinných zmesi a podobné témy podľa záujmu si môžete objednať tu. Sú určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnú cenu.
Prednášky trvajú priemerne 1 hodinu a k tomu poskytujem priestor aj na diskusiu.

Kontakt
tel: + 421 905 751 541 (t-com) prednášky
tel: + 421 944 507 418


Autor: Franz Eugen Köhler, Köhler's Medizinal-Pflanzen Literatúra
komentárov | | Pokračovanie...

foto

Natura Medicatrix: Laco Filo v nedeľa 30. marca 2014 | 9:49

nedeľa 30. marca 2014


komentárov | | Pokračovanie...

Viete že?

Natura Medicatrix: Laco Filo v sobota 29. marca 2014 | 13:09

sobota 29. marca 2014

Na Slovensku sa z  240 drog vyrába viac než 100 hromadne vyrábaných liečivých prípravkov s obsahom prírodných látok, oficiálnych čajových zmesí, balených drog,  čajov v záparových vreckách, liečivé prípravky pre veterinárnu medicínu, liečebnú kozmetiku a ďalšie.

Prednášky na tému BYLINIEK a KORENÍN, príprava bylinných zmesy a podobné témy podľa zaujmu si môžete objednať tu. určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnu cenu...
komentárov | | Pokračovanie...

Epidemiologicky rizikové potraviny

Natura Medicatrix: Laco Filo v piatok 28. marca 2014 | 13:15

piatok 28. marca 2014

Pri vhodnom skladovaní a uchovaní potravín vo vhodnom obale, sa toxické mikroskopické huby nemôžu v potravinách vplyvom radu mikrobiálnych prekážok uplatniť. Ak sa dostane však potravina do optimálnych vonkajších podmienok (teplota, vodná aktivita) a vnútorné faktory sú tiež priaznivé pre rast toxických mikroskopických húb a produkciu mykotoxínov (napr. vhodné zloženie, neprítomnosť mikrobiálnych prekážok), stane sa potravina veľmi vhodná pre rast a rozmnožovanie plesní a je veľká pravdepodobnosť, že sa v nej vytvoria mykotoxíny.




Epidemiologicky rizikové potraviny
chlieb, pečivo - (aflatoxíny, ochratoxín A)
mäsové výrobky - trvanlivé salámy - (aflatoxíny, ochratoxín A)
tvrdé a tavené syry - (aflatoxíny, ochratoxín A, sterigmatocystin)
plesňové syry - (kyselina cyklopiazonová)
ovocie, zelenina, konzervované ovocné a zeleninové potraviny - kompóty, džemy, marmelády - (aflatoxíny, ochratoxín A, patulín)
korenie - (aflatoxíny)
sušené plody napr figy - (aflatoxíny), hrozienka - (ochratoxín A)
ryža - (aflatoxíny, Citrinin, luteoskyrin)
dojčenská výživa - (aflatoxíny)

!!! Nekonzumujte plesnivé potraviny !!! (celá skupina občanov postupuje tak, že plesnivú časť odoberie, ak je potravina bez zmien chuti a vône tak ho skonzumuje).  Ale POZOR! Jediným dôkazom zdravotnej nezávadnosti z hľadiska obsahu mykotoxínov je jeho laboratórna analýza (rozbor). Cena analýzy pre občana je však tak vysoká, že presahuje mnohonásobne cenu potraviny.
Nepoužívajte nahnitú a zaplesnivenú surovinu na prípravu jedál !!! - Vykrojenie poškodených častí nestačí, aj zdravá časť po vykrojení môže byť kontaminovaná mykotoxínmi.

Počas posledných rokov stratil rad skôr používaných konzervačných činidiel svoj ​​význam z hygienických dôvodov (v niektorých prípadoch bolo zistené, že sa jedná o karcinogény) a vo väčšine krajín sú zakázané. Takýmito látkami napr. sú dehydrooctová kyselina a jej sodná soľ používané na konzerváciu džemov a margarínov, hexametyléntetramín (rybie výrobky), 8-hydroxychinolín (tabak), tiomočovina (čerstvé ovocie), salicylová kyselina (ovocie a zelenina), 3 - (5-nitro-2-furyl) akrylová kyselina (víno​​)...

Zlúčeniny s antimikrobiálnými a často mnohými ďalšími biologickými účinkami sa syntetizujú a akumulujú v rastlinných pletivách ako reakcia na vonkajší podnet. Vonkajším podnetom môže byť nielen napadnutia vírusmi a fytopatogénnych organizmov (baktériami, plesňami), ale tiež rôzne stresové faktory (UV žiarenie, chlad, ...). Zlúčeniny , ktoré sú stálou súčasťou rastlinných pletív, sa nazývajú fytoanticipiny . Sú produkované zdravou rastlinou od začiatku rastu a majú slúžiť len ako pasívna obrana proti prípadným škodlivým činiteľom. Z fytoanticipinov vznikajú de novo fytoalefiny nazývané tiež fytoncídy, rastlinné antibiotiká alebo aj rastlinné pesticídy, pretože tieto látky sú toxické voči patogénnym vírusom, mikroorganizmom, ale aj živočíšnym škodcom. Rovnaká látka môže rastline slúžiť zároveň ako fytoalexín aj ako fytoanticipin ( obe skupiny látok sa často označujú ako fytoalexíny). Schopnosť syntetizovať a akumulovať fytoalexíny je doložená u viac ako 200 druhov rastlín patriacich zhruba do 40 rodov a 20 čeľadí .

Príkladom takých prekurzorov je Alicin (napr. v cesnaku), alylový izothiocyanát z chrenu alebo kapsaicín z pálivej papriky) vznikajúce z aminokyselín Allin činnosti enzýmu alliinas.

Možnosti a informácie ako odstránť plesne z organizmu Vám môžem poskytnúť na mojich prednáškach.
Prednášky nie len na tému BYLINIEK a KORENÍN, príprava bylinných zmesi a podobné témy podľa záujmu si môžete objednať tu. Sú určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnú cenu.
Prednášky trvajú priemerne 1 hodinu a k tomu poskytujem priestor aj na diskusiu.


Spracované podľa Plesne na potravinách Foto
komentárov | | Pokračovanie...

Predávkovanie: kyselina acetylsalicylová

Natura Medicatrix: Laco Filo v štvrtok 27. marca 2014 | 7:30

štvrtok 27. marca 2014

Kyselina acetylsalicylová (v lekárstve a vo farmácii lat. acidum acetylsalicylicum) je aromatická karboxylová kyselina, derivát kyseliny salicylovej. Za normálnej teploty je to biela kryštalická látka, mierne rozpustná vo vode na slabo kyslý roztok. Je to účinné analgetikum (pôsobí proti bolesti), antipyretikum (proti horúčke) a potlačuje zápaly (antiflogistikum). Bola prvá z takzvaných nesteroidných antiflogistik. Pri dlhodobom užívaní znižuje zrážanlivosť krvi (antikoagulant). Je najstarším synteticky pripraveným liečivom, dodnes bežne používaným napr. pod obchodnými názvami Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin a iné.

Kyselina acetylsalicylová je súčasťou rady liekov pôsobiacich ako analgetiká, antipyretiká, antiflogistiká (dávky od 500 mg), antikoagulanty (dávky do 100 mg) a iné.

Indikácia:
horúčka, hlavne pri akútnych chrípkových ochoreniach
bolesť, hlavne hlavy, kĺbov a svalov hlavne reumatického pôvodu, zubov, nervov a chrbtice
migréna
reumatická horúčka
artritída
perikardítida
Reiterov syndróm
prevencia ischemickej choroby

Otrava kyselinou acetylsalicylovou:
Ako sa to môže stať? Dvoma spôsobmi.

Ak osoba omylom alebo úmyselne užíva veľmi veľkú dávku aspirínu naraz, je to tzv. akútne predávkovanie.
Ak normálna denná dávka kyseliny acetylsalicylovej sa hromadí v tele v priebehu času a spôsobuje príznaky, je to tzv. chronické predávkovanie. To sa môže stať, ak vaše obličky nepracujú správne, alebo keď ste dehydrovaný. Chronické predávkovanie je zvyčajne vidieť u starších pacientov počas horúceho počasia.

Príznaky akútneho predávkovania môžu zahŕňať:
žalúdočná nevoľnosť a bolesť žalúdka
nevoľnosť
zvracanie - môže spôsobiť vred alebo podráždenie žalúdka známe ako gastritída
zvýšenie dychovej frekvencie
hučanie v ušiach
agitácia
epileptický záchvat
porucha vedomia

Príznaky chronického predávkovania môžu zahŕňať:
únava
mierna horúčka
zmätok
kolaps
rýchly srdcový tep
nekontrolované rýchle dýchanie

Veľké predávkovanie môže spôsobiť:
zvonenie v ušiach
dočasná hluchota
hyperaktivita
závrat
ospalosť
záchvaty
kóma

Očakávania ( prognóza )
S viac ako 150mg/kg aspirínu môže mať závažné a dokonca aj smrteľné následky, ak sa nelieči. Na oveľa nižšej úrovne môže mať fatálny vplyv na deti.
Ak je liečba zanedbaná, alebo predávkovaniea je dostatočne veľké, budú sa príznaky aj naďalej zhoršovať. Dýchanie sa stáva veľmi rýchle, alebo sa môže zastaviť. Môžu sa vyskytnúť záchvaty, vysoké horúčky, alebo smrť.

Volajte ihneď: Tiesňová linka záchrannej zdravotnej služby 155

Možnosti a informácie Vám môžem poskytnúť na mojich prednáškach.
Prednášky nie len na tému BYLINIEK a KORENÍN, príprava bylinných zmesi a podobné témy podľa záujmu si môžete objednať tu. Sú určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnú cenu.
Prednášky trvajú priemerne 1 hodinu a k tomu poskytujem priestor aj na diskusiu.

Kontakt
tel: + 421 905 751 541 (t-com) prednášky
tel: + 421 944 507 418

 
Foto: Image:Aspirin-skeletal.png
Zdroj: wikipedia, literatúra

komentárov | | Pokračovanie...

Kliešť - ako ho vybrať?

Natura Medicatrix: Laco Filo v streda 26. marca 2014 | 12:44

streda 26. marca 2014

Ide sezóna nečakaných útočníkov. Kliešť.

Prevencia:
Do prírody chodíme dostatočne chránení oblečením (svetlá farba, dlhé nohavice, dlhé rukávy, čiapka, podkolienky celá obuv - tak bude zakrytá čo najväčšia plocha tela). Použiť dostupné ochranné repelenty. Keď prídete domov sa hneď vyzlečte, vyprášte oblečenie, umyte sa, skontrolujte sa. Deti je vhodné kontrolovať po každom pobyte vonku. Kliešte sa nachádzaju aj v parkoch v meste. Čím skôr kliešťa nájdete a vytiahnete, skôr zamedzíte prípadnej infekcii. Čerstvo prisatý kliešť vyberiete celkom ľahko. Ak sa náhodou nepodarí vybrať kliešťa celého a zostane vám v mieste hlavička, nepanikárte. Neexperimentujte vyškrabovaním alebo ponechaním v koži. Môžete si naniesť navyše ešte aj infekciu. Zajdite za lekárom a požiadajte ho aby hlavičku vybral.

Viete ako ho vybrať?




Máte záujem o prednášky? Zorganizujte si vo svojom regióne.
Prednášky trvajú priemerne 1 hodinu a k tomu poskytujem priestor aj na diskusiu.
Prednášky na tému BYLINIEK a KORENÍN, príprava bylinných zmesi a podobné témy podľa záujmu si môžete objednať tu. Sú určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnú cenu.

Kontakttel: + 421 905 751 541 (t-com) prednášky
tel: + 421 944 507 418

Foto: André Karwath aka Aka Literatúra
komentárov | | Pokračovanie...

Reďkovka a reďkev

Chrumkavá reďkovka pre zdravie: Čo všetko sa v nej skrýva?
Biela, čierna, červená, žltá, fialová, dvojfarebná, to všetko sú farby reďkoviek. Tí, čo majú skleník, ju už určite chrumkajú. Tí, čo skleník nemajú, by ju určite už v marci mali vysiať.

Staršou sestrou reďkovky je reďkev. Rozdiel je v pôvode - reďkev patrí medzi najstaršie kultúrne rastliny. V Číne sa pestovala už v 2. tisícročí pred na...ším letopočtom. Reďkovku poznáme iba od 16. storočia.
Chutná i liečivá

Reďkev i reďkovka majú vysokú dietetickú hodnotu pre vysoký obsah silíc, minerálnych látok a vitamínu B a C. Okrem vysokého podielu vody reďkovka obsahuje vápnik, draslík, fosfor a síru, ktorá jej dodáva charakteristický zápach. Ich prednosťou je, že sa konzumujú v surovom stave. Podporujú trávenie, sú mierne močopudné. Dlhá biela reďkovka pripomína viac reďkev ako reďkovku. Nedajte sa pomýliť tvarom, je to reďkovka. Jedinou nevýhodou tejto zeleniny je, že buľvy sa môžu stať zásobárňou nežiaducich dusičnanov. Preto opatrne s dávkami hnojiva.
 
Výnimočná čierna
Čierna reďkev je veľmi známa v ľudovom liečiteľstve a jej liečivé účinky uznáva aj moderná medicína. Obsahuje širokú škálu životne dôležitých látok. V surovom stave obsahuje viac vitamínu C, než citrón. Okrem neho obsahuje aj vysoké množstvo vitamínu E, B1, B2, B6 a beta-karotén.

K liečebným účelom sa používa šťava, ktorá výrazne podporuje tvorbu žlče, zlepšuje funkciu pečene a pomáha rozpúšťať žlčové kamienky. Čistí organizmus a obnovuje jeho funkcie. Zmiešaná s medom sa od nepamäti využívala pri liečbe zápalov dýchacích ciest. Veľmi zaujímavý je účinok šťavy na mastiace sa vlasy, pri tvorbe lupín a proti nadmernému vylučovaniu mazu pokožkou. Naopak nie je vhodná pre osoby trpiace hnačkou, žalúdočnými a dvanástorníkovými vredmi či zväčšenou štítnou žľazou.
 
Náš tip: Reďkovková praženica

Na jednu porciu budeme potrebovať asi 10 kusov reďkoviek, menšiu cibuľku, olej alebo maslo, dve vajíčka, podľa chuti soľ, korenie, rascu. Na oleji osmažíme nadrobno nakrájanú cibuľu. Pridáme reďkovky nakrájame na kolieska, dochutíme soľou a koreninami. Prikryté dusíme 10-15 minút. Potom pridáme vajíčka a miešame do stuhnutia. Vysypeme na tanier, ozdobíme pažítkou, paprikou či uhorkou a dobrú chuť! Ešte dobrá rada - udusené reďkovky môžeme uskladniť v mrazničke na zimu ako hríbiky.
http://plnielanu.zoznam.sk/c/567/chrumkava-redkovka-pre-zdravie-co-vsetko-sa-v-nej-skryva
 
Ako pestovať reďkev a reďkovku

 Reďkev aj reďkovka potrebujú na rast dobrú závlahu, pôdu zásobenú prístupnými živinami a dostatok svetla. Reďkev je na rozdiel od reďkovky mohutnejšia čo do tvarov i chuti. Známe sú odrody s červenou, bielou i čiernou šupou a druhy letná a jesenno-zimná reďkev. Výrazný rozdiel je vo vegetačnom období od sejby do zberu. Pri reďkovke je to šesť až sedem týždňov, pri reďkvi osem až desať týždňov.

Reďkovky vysievajte iba do hĺbky jeden až jeden a pol centimetra, reďkev tri centimetre. Rozdiel je i v príprave pôdy pred sejbou. Pôdu pod reďkovky prekyprite iba povrchovo, do hĺbky asi dva centimetre, reďkev vyžaduje hlbšie prekyprenie, na dĺžku koreňov. Včasným jednotením získa každá rastlina dostatočný priestor na rast. Reďkovky sú vhodné iba na okamžitú konzumáciu, zimné odrody reďkvi sa môžu i dlhodobo skladovať. Reďkovka i reďkev majú bohaté uplatnenie v teplej i studenej kuchyni. Sú vhodné do nátierok i zeleninových šalátov
http://plnielanu.zoznam.sk/c/567/chrumkava-redkovka-pre-zdravie-co-vsetko-sa-v-nej-skryva
 
Foto: prevzaté z internetu Autor: Anna Balušíková
komentárov | | Pokračovanie...

Masáž - čokoládová

Čokoládová masáž
Čokoládová masáž je luxusná procedúra, ktorá omladzuje a vyhladzuje pokožku. Svaly budú uvoľnené a odpočinuté. Čokoláda zbavuje tela odumretých buniek, zaschnutej koži a robí ju jemnou a pružnou. Vďaka masáži a zábalu sa do pokožky dostávajú antioxidanty, aminokyseliny, minerálne soli, magnézium, horčík, vápnik, draslík, fosfor a vitamíny, ktoré dodajú telu potrebnú energiu strácajúcu sa každodennými starosťami. Spomaľuje proces starnutia a udržuje pokožku vo... výbornom stave. Na svojom tele uvidíte príjemné zmeny, ktoré spôsobí čokoláda svojimi výnimočnými účinkami a vlastnosťami.
Zábal z čokolády účinne bojuje s celulitídou, striami a celkovo pomáha formovať postavu. Okrem zoštíhľujúcich účinkov, podporuje odplavovanie toxických látok z tela, zlepšuje krvný obeh, posilňuje cievne steny, podnecuje organizmus k tvorbe endorfínu – „hormónu šťastia“, pôsobí veľmi relaxačne, a preto je čokoládová masáž výborná na odstránenie depresie a stresu.
 

Čokoládová masáž sa aplikuje v troch fázach:
* jemný pealing
* masáž čokoládou
* zábal v teplej čokoláde
 

Táto masáž sa robí:  
* na zadnej časti tela - 90 min.
* na celom tele - 150 min.
 

Kontraindikácie- tehotenstvo, vysoký krvný tlak, zápaly, infekčné ochorenia, otvorené rany, alergia na čokoládu

Masáže v Bratislave a Nitre si môžete dohodnúť na tel: č.: 0907 739 098
 
Súvisiaci článok




Otváracie hodiny: Novootvorený salón Kaštielska 30 (CULTUS) Bratislava:
Pondelok: 15:00 - 22:00
Štvrtok: 15:00 - 22:00

Cenník služieb:
1. Masáž klasická - 30 min . - 20 eur...
2. Masáž klasická - 60 min. - 25 eur
3. Masáž nôh - 20 min. - 10 eur
4. Masáž tváre - 10 min. - 5 eur
5. Masáž rúk - 10 min. - 5eur
6. Mäkké techniky - 30 min. - 20 eur
7. Čokoládová masáž - 90 min.- 30 eur
 
Prednášky na tému BYLINIEK a KORENÍN, príprava bylinných zmesy a podobné témy podľa zaujmu si môžete objednať tu. určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnu cenu... (len cestovne naklady mimo Bratislavy).

Foto: Musée des Augustins, Toulouse


komentárov | | Pokračovanie...

Nevhodný pitný režim

Natura Medicatrix: Laco Filo v utorok 25. marca 2014 | 10:18

utorok 25. marca 2014


Pri abnormálnom príjme tekutín v rámci tzv. detoxu organizmu sa môže stať, že sa vyplavia vitamíny a minerály. Ovplyvňuje to samozrejme aj prísun predpísaných liekov a čo je najhoršie aj liekov ktoré si sami naordinujeme. Príznaky a symptómy tu uvedené môžu byť spôsobené aj inými podmienkami. Ak máte tieto príznaky a symptómy, nemusí to vždy znamenať, že máte nízku hladinu týchto živín. Veľa vecí ovplyvňuje hladina živín, vrátane vašej anamnéze, strava a životný štýl, rovnako ako dlho ste na liekoch.

vápnik
Osteoporóza (úbytok kostnej hmoty), je primárne ochorenie spojené s dlhodobým nedostatkom príjmu vápnika. Býva spojená s bolesťou kostí, deformity chrbtice, a straty zubov. Znížená hladina môže tiež spôsobiť svalové kŕče, nepravidelný srdcový tep a depresie.

magnézium
Nedostatok horčíka má vplyv na ukladanie vápnika a vitamínu D v tele a môže byť spojený so svalovými kŕčmi, srdcovou nezrovnalosťou, vysokým krvným tlakom, diabetes a osteoporózou (úbytok kostnej hmoty).

fosfor
Aj keď nedostatok fosforu je vzácne, chronický nízka hladina je spojená so svalovou slabosťou, bolesťou kostí, zmätenosťou, stratou chuti do jedla, anémiou, zvýšená náchylnosť k infekciám, dýchacími ťažkosťami, záchvatmi a dokonca aj smrťou.

draslík
Príznaky nedostatku zahŕňajú stratu chuti do jedla, nevoľnosť, ospalosť, pocity obáv, nadmerný smäd, iracionálne správanie, únava, bolesti svalov a slabosť (zvyčajne na dolných končatinách). Ťažké prípady môžu viesť k nepravidelnému srdcovému tepu.

Vitamín B1 (tiamín)
Príznaky vyčerpania tiamínu patrí slabosť, únava, nechutenstvo, zápcha, strata pamäti, zmätenosť a depresia. Nedostatok môže viesť k chorobe beriberi, stavu charakterizovaného zápalom nervov, srdcovej nezrovnalosti, a zadržiavanie tekutín.

Vitamín B6 (pyridoxín)
Príznaky nedostatku vitamínu B6 môžu zahŕňať slabosť, nervozita, nespavosť, zmätenosť, podráždenosť a anémiu. Chronické nízke hladiny tejto živiny môžu tiež zvýšiť riziko ochorenia srdca, ako aj hrubého čreva a prostaty.

Vitamín C (kyselina askorbová)
Nedostatok vitamínu C môže spôsobovať modriny, horúčky, anémiu, emočné zmeny, opuch a krvácanie z ďasien, únava, letargia, žltačka (zožltnutie kože a očí), zvýšená náchylnosť k infekciám, pomalé hojenie rán, a opuchy dolných končatín. Závažný nedostatok vedie k skorbutu, ochorenie, ktoré postihuje svaly a kosti a je potenciálne fatálne. Avšak, skorbut je vzácny v týchto končinách, pretože vitamín C je široko dostupný z potravinových zdrojov.

Vitamín B12 (kobalamín)
Zjavné príznaky nedostatku vitamínu B12 sú vzácne, pretože to trvá roky kým sa vyvinú komplikácie spojené s dlhodobým vyčerpania tejto živiny. Podráždenosť, slabosť, necitlivosť, anémia, strata chuti do jedla, bolesť hlavy, zmeny osobnosti, a zmätok sú niektoré z príznakov a symptómov spojených s nedostatkom vitamínu B12. Nízke hladiny tohto vitamínu môžu byť spojené so zvýšeným rizikom rakoviny hrubého čreva, srdcových ochorení, mozgových porúch, a vrodených vád.

Ako si jednoducho pomôcť a udržať si hladinu minerálov a vitamínov a to aj z bylín, bežných potravín a korenín aby sa do takého stavu človek nedostal, tieto informácie Vám môžem poskytnúť na mojich prednáškach.
Prednášky nie len na tému BYLINIEK a KORENÍN, príprava bylinných zmesi a podobné témy podľa záujmu si môžete objednať tu. Sú určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnú cenu.
Prednášky trvajú priemerne 1 hodinu a k tomu poskytujem priestor aj na diskusiu.

Kontakt
tel: + 421 905 751 541 (t-com) prednášky
tel: + 421 944 507 418

Foto: GoodFon
Zdroj: Diuretics, University of Maryland Medical Center
komentárov | | Pokračovanie...

Prednášky

Natura Medicatrix: Laco Filo v piatok 21. marca 2014 | 11:57

piatok 21. marca 2014


Únava, stres, vyčerpanosť a podporné prírodné prostriedky

Prednáška o prírodných produktoch, ktoré môžu poskytnúť odolnosť, vytrvalosť a úľavu od stresu. Káva či rôzne energetické prostriedky prinášaju okamžitý efekt na pár hodín. Existujú produkty, ktoré nás povzbudia bez vedľajších účinkov dlhodobo?

Afrodiziaka v potravinách

Láska ide cez žalúdok. Prostredníctvom vhodne zvolených ingrediencií sa stanú aj z jednoduchej bylinky a jedlá z nej pripraveného, láska na tanieri. Vysvetlím, čo ktorá korenina, bylinka či jedlo urobí v organizme. Ak sa dobre skombinujú, výsledný efekt je excelentný.

Koreniny a ich účinok na naše zdravie

Ako a čo môže spôsobiť korenie, ktoré používame v potrave? Má korenie liečivé účinky a kedy? Môže spôsobiť aj ťažké ujmy na zdraví?

Spôsob prípravy bylinkových čajov pre maximálny efekt účinku

Nie je jedno ako sa pripravujú niektoré zápary, odvary... z byliniek. Aby sme z nich vyťažili všetko blahodarné čo obsahujú musíme ich správne a v niektorých prípadoch aj špecificky pripraviť.

A porozprávame si aj o tom prečo nie je vhodne popíjať bylinkové čaje dlhodobo.

Nebezpečné bylinky pre tehotné ženy

Stále viac budúcich mamičiek sa počas svojho tehotenstva zaujíma aj o bylinky ich prípravky, či koreniny, ktoré sú vhodné na užívanie počas tohto dôležitého obdobia. Veľakrát ako alternatívu liekov uprednostnia liečbu bylinkami, ale nemajú prehľad, ktoré sú vhodné a ktoré nie. V tejto prednáške si vypočujete, ktorým by sa tehotné mamičky mali vyvarovať a čo môžu s organizmom urobiť.

Pripravujem

Dietetika: Tri základne alergény v potrave
Dietetika: Jedovaté potraviny v stravovaní
Prazity a plesne v organizme, ako na ne

Kontakt

tel: + 421 944 507 418

Prednášky trvajú priemerne 1 hodinu a k tomu poskytujem priestor aj na diskusiu.

Prednášky na tému BYLINIEK a KORENÍN, príprava bylinných zmesi a podobné témy podľa záujmu si môžete objednať tu. Sú určené pre širokú verejnosť.
komentárov | | Pokračovanie...

Masáž

Natura Medicatrix: Laco Filo v streda 19. marca 2014 | 9:56

streda 19. marca 2014

Masáž nie je len príjemná relaxačná záležitosť. Jej liečebné účinky sa spomínajú už v papyrusoch zo starého Egypta z obdobia spred 5000 rokov pred naším letopočtom.
Masáž dokáže priaznivo ovplyvniť fyzický aj psychický stav človeka, pomáha pri mnohých zdravotných problémoch, zraneniach alebo strese.

 Popularita masáží sa v Európe rozvinula v dvadsiatom storočí. V súčasnosti existuje veľa rôznych spôsobov masáže. Spoločnú majú jednu vec: všetky prospievajú svalovému systému. A ...to tak, že uvoľňujú napäté svaly. Ochabnuté svaly, naopak, tonizujú. Majú však aj ďalšie účinky, pretože podporujú krvný a lymfatický obeh a pomáhajú tak aj pri rôznych iných ochoreniach.
Masáže pozitívne pôsobia aj pri liečení a doliečovaní chorôb, pri prevencii chorôb, pôsobia proti únave a celkovo posilňujú zdravie. Účinok masáže je závislý od druhu masáže a od použitých masérskych hmatov. Každý z nich má svoje osobité vlastnosti. Tie ovplyvňujú organizmus ako celok alebo len jeho jednotlivé časti. Niektoré druhy masáže však prinášajú so sebou miernu bolesť, ktorá sa zvykne dostaviť druhý až tretí deň po masáži. Nezľaknite sa jej, je prirodzená, pretože sa pracovalo so svalstvom.
 

Masáž pre každého 
Masáže môže absolvovať takmer každý človek. Uvoľní po ťažkom dni v práci, vo veľkom množstve si ju dopriavajú profesionálni aj amatérski športovci. Pomáha ľuďom, ktorí potrebujú prekrviť a uvoľniť svaly, aj kožu, prípadne odstrániť svalové napätie. Znižuje a do určitej miery odstraňuje bolesti a svalové kŕče. Dobre vplýva na psychiku, preto je vhodné ísť na masáž pri strese. Aj masáž má niekoľko pravidiel. Pri masáži pite dostatok tekutín, najlepšie sú nesladené neperlivé stolové vody. V deň masáže nepite alkohol.

Kto nesmie na masáž
Masáže lekári neodporúčajú pri niektorých ochoreniach. Nie sú vhodné pri akútnych zápalových chorobách, nádorových a hematologických ochoreniach, menštruácii, poraneniach brušnej dutiny, bradaviciach, vírusoch, rizikovom tehotenstve, popáleninách, pri pokročilej ateroskleróze a osteoporóze, pri hnačkách. Nesmú sa masírovať pomliaždené alebo zapálené miesta. Tehotné ženy by sa mali o vhodnosti masáže poradiť s lekárom, pretože počas tehotenstva alebo pri jeho plánovaní je možné používať iba veľmi jemný tlak, nikdy sa nesmie masírovať podbruško a spodná časť chrbta.
Všeobecne však platí, že ak sa liečite na nejaké ochorenie alebo ak trpíte nevysvetlenými bolesťami, opuchmi alebo iným ochorením, poraďte sa s lekárom, či je masáž vhodná.
Na aké choroby pomáha zdravotná masáž:
Choroby nervovej sústavy: poruchy hybnosti, bolestivé ochorenia chrbtice, priečne obrny, obrny s príznakom ochabnutosti alebo kŕčového napätia svalov, poruchy pocitového vnímania, ochrnutia.
Choroby pohybovo podporného systému : zápalové degeneratívne a reumatické choroby, chyby držania tela a deformácie chrbtice. Pooperačné a poúrazové stavy, natrhnutie šliach a kĺbových puzdier.
Choroby dýchacích ciest, pokles orgánov brušnej dutiny, zápcha pri ochabnutosti, tučnote, cukrovke.

Masáže v Bratislave a Nitre si môžete dohodnúť na tel: č.: 0907 739 098
Otváracie hodiny:
Pondelok: 15:00 - 22:00
Štvrtok: 15:00 - 22:00

Cenník služieb:
1. Masáž klasická - 30 min . - 20 eur...
2. Masáž klasická - 60 min. - 25 eur
3. Masáž nôh - 20 min. - 10 eur
4. Masáž tváre - 10 min. - 5 eur
5. Masáž rúk - 10 min. - 5eur
6. Mäkké techniky - 30 min. - 20 eur
7. Čokoládová masáž - 90 min.- 30 eur
Prednášky na tému BYLINIEK a KORENÍN, príprava bylinných zmesy a podobné témy podľa zaujmu si môžete objednať tu. určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnu cenu... (len cestovne naklady mimo Bratislavy).
Foto: Thomas Wanhoff,
komentárov | | Pokračovanie...

Viete že?

Natura Medicatrix: Laco Filo v utorok 18. marca 2014 | 13:06

utorok 18. marca 2014

Na svete sa eviduje 380 000 rastlinných druhov, z toho asi 15 000 s liečivými vlastnosťami. V Európe je známych okolo 1000 druhov liečivých rastlín; z nich približne 800 sa tradične používalo v ľudovom liečiteľstve.

V modernej medicíne sa používa približne 300, u nás v súčasnosti okolo 150 druhov rastlín. Doteraz farmakologická fytochémia zistila v rastlinách asi 12 000 substancií, z toho približne 4 000 alkaloidov. V súčasnosti až 65 % syntetických liekov obsahuje rastlinné komponenty.

V niektorých oblastiach sveta (napr. v Afrike, v Ázii a v Južnej Amerike) je pomer rastlinných látok v terapii ešte vyšší. Existuje však aj mnoho oblastí, kde sa dodnes používajú výlučne rastlinné liečivá, a to najmä z vyšších rastlín.

Systematická botanika opisuje 380 tis. druhov rastlín, zaradených do 15 tis. rodov. Liečivé vlastnosti má približne 15 tis. druhov celosvetovej flóry. V Európe je známych asi tisíc druhov liečivých rastlín, z ktorých sa 800 používa v tradičnom ľudovom liečiteľstve. V oficiálnej medicíne sa v súčasnosti používa približne 300 (Habán, 1996).

V rozmanitých polohách, od nížin až po horské oblasti, sa u nás vyskytuje takmer 250 druhov uznávaných liečivých rastlín, ktoré sú významnou surovinou nielen v zdravotníctve a farmaceutickom priemysle, požívajú sa aj v potravinárstve, v kozmetike.

Podľa údajov, ktoré uvádzajú Karmazin a i. (1984), liečivé rastliny pre svoje terapeutické účinné obsahové látky sú teda významnými pomocníkmi liečby ochorení v našej humánnej medicíne.

Prednášky na tému BYLINIEK a KORENÍN, príprava bylinných zmesy a podobné témy podľa zaujmu si môžete objednať tu. určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnu cenu... (len cestovne naklady mimo Bratislavy).
komentárov | | Pokračovanie...

Seriál koreniny: Bazalka pravá

Natura Medicatrix: Laco Filo v piatok 14. marca 2014 | 8:47

piatok 14. marca 2014

Patrí medzi top afrodiziaka. Stimuluje a spestruje sexuálny život. Povzbudzuje sexuálny apetít a zvýšenie plodnosti. Tiež platí, že jej konzumácia produkuje všeobecný pocit pohody pre telo i myseľ.

Čerstvým listom sa korenia šaláty, strukoviny, huby, uhorky, majonézy, rajčiaková šťava a bylinkové maslo. Sušenou vňaťou, zberanou v čase kvitnutia rastliny, sa korenia hlavne mäsa (i rybie) a polievky, v Taliansku aj pizza. Sušená vňať sa nesmie skladovať dlhšie než rok. Možno ju kombinovať s cibuľou, cesnakom, čiernym korením, šalviou i rozmarínom.

Kontraindikácie: Závraty – najčastejšie u ľudí s hypoteziou, hlad, zmätenosť, cephalea, potivosť, tachykardia, zvýšené potenie, pocit chladu, chvenie. Interakcia najmä s perorálnymi antidiabetikami. Nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy.

Recept: Špargľa na parmezáne
Špargľa, 1 lyžica masla, 1/4 šálky olivového oleja , bazalka, 3/4 šálky strúhaného parmezánu, soľ a korenie podľa chuti

Foto: Castielli

Prednášky na tému AFRODIZIAKA, príprava bylinných zmesy a podobné témy podľa zaujmu si môžete objednať tu určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnu cenu... (len cestovne naklady).
komentárov | | Pokračovanie...

Slovník: Antibiotiká

Natura Medicatrix: Laco Filo v štvrtok 13. marca 2014 | 9:27

štvrtok 13. marca 2014

Antibiotiká — ochranné látky niektorých nižších húb. V malých koncentráciách brzdia rast baktérií, čo sa využíva v terapii. (Ochranné Látky vyšších rastlín sa nazývajú fytoncídy.)
Nemecký vedec E. de Freudenreich izoloval v roku 1888 bakteriálny sekrét a zaznamenal jeho antibakteriálnu vlastnosť. Míľnikom v antibiotickej liečbe bol rok 1928, keď Alexander Fleming izoloval penicilín z huby Penicillium notatum. V polovici 30. rokov pribudli sulfonamidy.

Keďže sa tu zaoberáme rastlinami, dovoľujem si sem dať tieto produkty prírody.

Jedným z najúčinejších rastlinných antibiotik je DRAČIA KRV (Sangre De Drago). Croton lechleri Muel.Arg. je strom dorastajúci do výšky 20-30 metrov v tropických amazónskych oblastiach Južnej a Strednej Ameriky. Ak sa kôra nareže, alebo zodrie vyteká tmavo červená penivá miazga akoby strom krvácal- odtiaľ pochádza názov DRAČIA KRV (španielsky Sangre de Drago).

Jeho účinky:

silné protivírusové účinky a obmedzuje množenie DNA a RNA vírusov, respiračných a chrípkových vírusov, obmedzuje množenie herpetických vírusov a vírusov hepatitídy A a B.

pôsobí proti množeniu baktérií Helikobactera, zlatého stafylokoka a rôznych iných druhov baktérií a kožných plesní

pomáha znižovať horúčky...

Cordyceps sinensis:
 
pôsobí ako širokospektrálne antibiotikum, ničí mnohé choroboplodné baktérie ako sú napr. zlatý stafylokok, streptokoky, pneumokoky a pod.
 
zvyšuje obranyschopnosť/imunitu organizmu
 
na genetickej úrovni napráva poruchy, ktoré sú príčinou rôznych autoimúnnych ochorení ako napr. ružienka, reumatoidné artritídy, reuma a pod.
 
pôsobí silne protizápalovo, na úrovni hydrokortizónu, ale s tým rozdielom, že nevyvoláva žiadne vedľajšie účinky

Prednášky na tému AFRODIZIAKA, príprava bylinných zmesy a podobné témy podľa zaujmu si môžete objednať tu určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnu cenu... (len cestovne naklady).

Literatúra: Kresanek-Dugas: Prirucny atlas liecivych rastlin, wikipedia.org,
Foto: CDC / Provider: Don Stalons
komentárov | | Pokračovanie...

Akné

Natura Medicatrix: Laco Filo v utorok 11. marca 2014 | 14:15

utorok 11. marca 2014

Akné je ochorenie mazových žliaz na koži, ktoré sa nachádzajú na tvári, na hrudi alebo na chrbte. Majú za úlohu udržiavať kožu vláčnu. Tuk, ktorý produkujú, tvorí ochranný film, na zlepšenie vlastnosti pokožky pre jej odolnosť voči prieniku infekcií. Mazové žľazy sa môžu zapáliť a ich vývod sa upchá. Tuk a zápalové produkty sa začnú v žľazách hromadíť, takže vzniknú typické vyrážky, ktoré si každý vie diagnostikuje sám. Najčastejšie sa tento problém vyskytuje v čase puberty, ale nie je vzácnosťou aj vo vyššom veku. Kvôli výskytu v puberte sa dáva do súvislostí s hormonálnymi zmenami, ktoré však nevysvetľujú, prečo sa toto ochorenie kože objavuje aj v čase pohlavnej zrelosti, eventuálne pravidelného sexuálneho života.

Spúšťačmi akné je kombinácia niekoľkých faktorov baktéria Propionibacterium acnes, zle volená strava, genetická predispozícia, nervová ako aj endokrinná nerovnováha, zápal, potravinová intolerancia. Velky problém je v strave.

Zápal, ktorý sa vytvára v mazovej žľaze je spôsobený mikroorganizmom Propionibacterium acnes. Ide o mikroorganizmus, ktorý je schopný žiť len v prostredí bez prístupu vzdušného kyslíka. Z toho vyplýva, že vo vývode z mazovej žľazy sa vytvorý štopeľ, ktorá chráni vnútro pred prístupom vzduchu. Lekári sa pokjúšajú liečiť akne antibiotikami ale bez úspechu.

Príčina akné vôbec nespočíva v tejto infekcii, ale v poruche kvality vytváraného tuku. Na jej kvalitu má rozhodujúci vplyv pečeň. Pečeň ovláda metabolizmus tukov, ktoré sa v organizme nachádzajú alebo ktoré do organizmu dodávame stravou. Náchylnejšie je koža človeka, u ktorého prebiehajú hormonálne zmeny, teda zmeny týkajúce sa produkcie pohlavných hormónov. Rovnako tieto zmeny musia mať patologický charakter, pretože fyziologické zmeny akné nevyvolajú.

Produkcia pohlavných hormónov je dej veľmi zložitý . Začína v orgáne zvanom hypotalamus , ktorý ovplyvňuje žľazu zvanú hypofýza. Obe tieto žľazy sú umiestnené v mozgu . Až stimulačné hormóny hypofýzy nútia vaječníky alebo semenníky produkovať príslušné množstvo pohlavných hormónov. Hypotalamus je však napojený na ostatné mozgové štruktúry, ako je mozgová kôra alebo emocionálne centrá. Poruchy v týchto častiach mozgu ovplyvňujú činnosť hypotalamu a ten potom ovplyvňuje kvalitu i kvantitu pohlavných hormónov. Preto môžeme nájsť aj súvislosti medzi akné a psychikou.Psychické zmeny, ktoré samy o sebe môžu mať pre človeka až stresujúce charakter alebo ho môžu privádzať do stresových situácií.

Koža je naším odevom tela a my ako ľudia, priznajme si, svojmu odevu venujeme minimálnu pozornosť. Celkovo odev zakryje síce naše telo, kde nie je vidieť náš problém, ale tvár je vystavená svetu. Práve akné v tvári môžu demonštrovať naše emocionálne problémy, ktoré skúsený človek vie prečítať. Často potom ľudia vravia, že akné bráni v nadväzovaniu známosti čo je aj dôvodom že sú v tomto ohľade neúspešní . Málokto si uvedomí, že vzťah akné a nášho psyche môže byť aj obrátený - nemám schopnosť nadviazať vzťah, preto si vytvoram ako obranu akné.

Prakticky všetky chronické choroby sú dôsledkom chybne prežitých emócií, chybne spracovaných emócií a chybne konštruovaných emócií. Preto môžeme príčiny akné hľadať nielen v oblasti materiálnej, teda v infekciu, eventuálne v hormonálnych zmenách, ale aj v psychike, teda predovšetkým v emocionalite človeka. Po vyrovnaní emocionality (po puberte) akné zvyčajne miznú.

Pri liečení je potrebné venovať veľkú pozornosť pečeni. Pečeň nemusíme vnímať ako chorú, jej dysfunkcia v oblasti metabolizmu tukov je prakticky nepozorovateľná. Jedlo, ale aj utlmená agresivita, lieky, drogy, to všetko poškodzuje pečeň a tá sa potom "odvďačí" pre nás nie v dobrom.
Liečiť treba aj hormonálne poruchy, resp . poruchy v riadení produkcie pohlavných hormónov. Súčasná medicína odporúča antikoncepciu, ale vieme, že existuje aj rad prírodných prostriedkov určených k normalizácii hormonálneho systému.

Emocionalita vyžaduje tiež starostlivosť, s ktorou však zvyčajne človeku musí pomôcť niekto druhý. Človek sám totiž nie je schopný nahliadnuť na svoje emocionálne problémy.

Zbaviť organizmus jedov poškodzujúcich hormonálny systém aj pečeň a psychiku, to je cesta nie len k úplnému vyliečeniu akné a ku krásnej, sviežej, žiarivej pleti ale aj pohodovému životu bez zdravotných problémov.

Príroda vás nikdy nesklame, je v nej všetko čo ľudská bytosť potrebuje. Ak máte problém, s individuálnym prístupom vám namiešam čajové zmesi, ktoré vám dokážu zmierniť či pomôcť.

Čo by nám pomohlo narýchlo? Čajová zmes a dieta bez cukru, čokolády, štiplavých jedál.

Spracované podľa MUDr. Jonáša

Prednášky na tému BYLINIEK a KORENÍN, príprava bylinných zmesy a podobné témy podľa zaujmu si môžete objednať tu. určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnu cenu... (len cestovne naklady mimo Bratislavy).

Foto: wikipedia
komentárov | | Pokračovanie...

Synonyma vitamínov

Natura Medicatrix: Laco Filo v pondelok 10. marca 2014 | 12:07

pondelok 10. marca 2014

Vitamín A retinol , antiophthalmic factor , axeroftol, axerophthol, retinoid, carotenoid, karotenoid, očný Vitamín
Vitamín B 1 thiamine , thiamin , aneurin , antiberiberi factor , tiamín, thiamin, thiamine, aneurin, antineuretický faktor,
Vitamín B2riboflavín, riboflavin, laktoflavín, lactoflavine, Vitamín G, ovoflavin , hepatoflavin
Vitamín B3niacín, niacin, kyselina nikotínová, protipelagrický faktor, niacinamid, nicotinic acid, nikotinát,

Vitamín B4adenín
Vitamín B5kyselina pantoténová, pantothenic acid, acidum panthotenicum, panthenol, pantothenate, pantothenát, Pantothenic acid,
Vitamín B6pyridoxín, pyridoxine, adermin, pyridoxol, pyridoxal a pyridoxamin, adermin
Vitamín B7biotín, biotin, Vitamín H
Vitamín B8inositol,
Vitamín B9kyselina listová, folic acid, folát, folate, acidum folicum, folinic acid, pteroylglutamát, antianemický faktor, Vitamín M
Vitamín B 12 cobalamin , cyanocobalamin , antipernicious anemia factor, kyanokobalamín, cyanocobalamin, kobalamín, methylcobalamin, korynoid, hydroxycobalamin,
Vitamín B13kyselina lipoova
Vitamín B15kyselina pangamová, pangamic acid,
Vitamín B17amygdalín, laetrile,
Vitamín BcVitamín M , folate , folic acid , folacin , pteroylglutamic acid , pteroylmonoglutamic acid,
Vitamín Btkarnitin
Vitamín Bx p-Aminobenzoic acid
Vitamín Ckyselina askorbová, ascorbic acid, antiskorbutický faktor, askorbát, ascorbic acid , water – soluble, antioxidant,
Vitamín Dkalciferol, calciferol, ergocalciferol, cholecalciferol, antirachitický faktor, viosterol ,
Vitamín Etokoferol, tocopherol, tocotrienol, tocopheryl, rastový faktor, antioxidant,
3,;8-(4;ecyl)-; ephanyl; Vitamín; Vitamín E; A-TOCOPHEROL; DL-VITAMÍN E; 4-BroMo-2-(5;DL-TOCOPHEROL
Vitamín Fnenasýtené mastné kyseliny ( linolová, linolénová, arachidónová)
Vitamín LO-Aminobenzoic acid
Vitamín Mkyselina listová, acidum folicum
Vitamín Pskupiny bioflavonoidov rozpustných vo vode
Vitamín PPNicotinamide, Niacinamide, niacin, Antipellagra vitamin; Factor PP; Nikasan; Nikazan; PP factor; Pellagra preventive factor; Vitamin H1; pyridine-3-carboxamide

Vitamín Kfylochinón, naphthoquinone, menadione, phytomenadione, protikrvácavý faktor, antihemorrhagic factor, phylloquinone ,
Vitamín TTegotin, Termitin, Torutilin, Temina, Factor T

referencie:http://www.chemicalbook.com
http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/vitamin
http://sk.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_B

Ďaľšia doporučená litaratúra Foto: Dungodung
komentárov | | Pokračovanie...

Seriál koreniny: Borák lekársky

 




 

Mladé čerstvé listy, vôňou a chuťou pripomínajúce uhorky, slúžia ako prísada do uhoriek, rajčiakových i zemiakových šalátov, studených omáčok, majonéz, ragú a grilovaných jedál. Spolu s cibuľou, citrónovou šťavou, čiernym korením a soľou sa upravujú na šalát.

Posilňuje organizmus celkovo, zvyšuje odolnosť voči stresu, ovplyvňuje hormonálny systém a tlmí nepríjemné prejavy súvisiace prechodom, lieči akné, atopický ekzém, alergie, lupienky a choroby horných dýchacích ciest.

Kontraindikácie: Nepoužívať u detí mladších ako 6 rokov. Tehotné a dojčiace ženy.

Autor: Johann Georg Sturm


Prednášky na tému AFRODIZIAKA, príprava bylinných zmesy a podobné témy podľa zaujmu si môžete objednať tu určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnu cenu... (len cestovne naklady).
komentárov | | Pokračovanie...

Slovník: Anorganické látky

Natura Medicatrix: Laco Filo v piatok 7. marca 2014 | 8:44

piatok 7. marca 2014

Anorganické látky — rozsiahla skupina látok tvoriacich základ neživej prírody. Medzi najvýznamnejšie metabolity patria zlúčeniny fluóru (vo veľkom množstve sa akumulujú v listoch čajovníka), hliníka (akumulujú ich zástupcovia mnohých čeľadí, najmä však plavúne — Lycopodiaceae), jódu (akumulujú ich predovšetkým morské riasy), kremíka (najmä v prasličkách — Equisetaceae a mnohých druhoch trávy) a vápnika (ako uhličitany sú prítomné hlavne v zvončekovitých — Campanulaceae, žihľave — Urticaceae a borákovitých — Boraginaceae).
Anorganická látka je neústrojná látka, čiže látka, ktorá sa neriadi zákonmi živej prírody. S návrhom, aby sa látky charakteristické pre neživú prírodu nazývali anorganické, prišiel v roku 1807 Jöns Jakob Berzelius. Jednou z najdôležitejších anorganických látok je uhličitan sodný. Anorganické látky skúma anorganická chémia.
Prednášky na tému AFRODIZIAKA, príprava bylinných zmesy a podobné témy podľa zaujmu si môžete objednať tu určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnu cenu... (len cestovne naklady).

Literatúra: Kresanek-Dugas: Prirucny atlas liecivych rastlin, wikipedia.org,

Foto: Zinok - Alchemist-hp
komentárov | | Pokračovanie...

Jarné bylinkové kúry

Natura Medicatrix: Laco Filo v pondelok 3. marca 2014 | 8:30

pondelok 3. marca 2014

Prichádza jar a začíname uvažovať ako vyčistiť organizmus od nánosov, ktoré sa nám podarili počas zimnej sezóny dostať do organizmu.
V ostatnom čase sa obnovuje tradícia tzv. jarných kúr, ktoré okrem polievok z čerstvých bylín, bohatých najmä na vitamín C, zahrnujú i metabolizujúce čajovinové zmesi, vhodné napr. proti tzv. jarnej únave (regenerujú a prelaďujú organizmus).

Na jarné kúry sa používajú hlavne tieto čajovinové zmesi:

1. Rovnaký diel listu černice, maliny, čiernej ríbezle a bazy (po 25 g): 1-2 čajové lyžičky zmesi preliať l ,5 - 2 dl vriacej vody; piť ráno i večer po l ,5 - 2 dl. Lepšie sa osvedčuje maceračný zapar z tej istej čajoviny: za 4 lyžičky čajoviny nechať 8 hodín v 1,5 —2 dl studenej vody, výluh zliať, čajovinu zaliať rovnakým množstvom vriacej vody, obidva výluhy spojiť, preliať do termosky a počas dňa vypiť.

2. List žihľavy, vňať myšieho chvosta a koreň púpavy po 20 g, vňať zemežlče 15 g, vňať veroniky lekárskej, kvet trnky a podbeľa po 10 g: za polievkovú lyžicu čajoviny zabariť 2,5 dl vody, 15 minút nechať prikryté stáť; piť ráno, napoludnie a večer po 1,5-2 dl.

3. Vňať imela 30 g, kvet hlohu 20 g, koreň valeriány a list medovky po 15 g, list ruty a plod rasce po 10 g: pripraviť zapar z lyžičky čajoviny na 2,5 dl vody; piť 3 x denne (ide vlastne o obmenu antisklerotickej čaj oviny, vhodnú najmä pri začínajúcich sklerotických zmenách na cievach).

4. Koreň ihlice tŕnistej 25 g, list brezy a kvet túžobníka po 20 g, list žihľavy 15 g, vňať ľubovníka, kvet bazy čiernej a list bazy čiernej po 10 g: za lyžicu čajoviny namáčať asi 7 hodín v 2,5 dl vody, polovicu výluhu zliať, druhú polovicu spolu s bylinami povariť a obidva výluhy spojiť; piť 3 x denne po 1,5-2 dl (táto tradičná slovenská čaj o vina, v podstate močopudná, má z tela odstrániť produkty zápalových procesov).

Prednášky na tému AFRODIZIAKA, príprava bylinných zmesy a podobné témy podľa zaujmu si môžete objednať tu určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnu cenu... (len cestovne naklady).

Použitá literatúra: Kresanek-Dugas: Prirucny atlas liecivych rastlin
Foto: Benjamin Gimmel
komentárov | | Pokračovanie...
Používa službu Blogger.
 
Design Template by panjz-online | Support by creating website | Powered by Blogger